Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-06-13, 07:00 Autor: Matacz Marek / PAP

Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

dieta, weganizm, zdjęcie ilustracyjne [fot. elements.envato.com]
dieta, weganizm, zdjęcie ilustracyjne [fot. elements.envato.com]
Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i chorobami krążeniowymi. Dla szerokich rekomendacji potrzebne są jednak jeszcze dodatkowe badania.
Wegańskie i wegetariańskie diety już od dłuższego czasu wiąże się z lepszymi parametrami zdrowia związanymi m.in. z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a także ogólnym ryzykiem śmierci.

Z kolei diety bogate w mięso, wysoko przetworzone produkty zbożowe, cukier i sól sprzyjają szybszemu zgonowi - przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii.
Aby dokładniej zrozumieć potencjał opartych na roślinach stylów żywienia, włoski zespół przeanalizował 48 opublikowanych w latach 2000-2023 analiz prowadzonych wcześniej badań na temat związków takich diet z ryzykiem raka i chorób naczyniowych - wyniki opublikowano w piśmie "PLOS ONE" (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0300711).

Jak się okazało, wegańskie i wegetariańskie diety statystycznie wiążą się z obniżeniem nasilenia wielu czynników sprzyjających wspomnianym schorzeniom i śmierci. Badacze wymieniają m.in. niższe ciśnienie krwi, zdrowszy poziom glukozy i BMI. Spadało przy tym ryzyko choroby wieńcowej, a także raka układu pokarmowego i prostaty.

Jednocześnie naukowcy zauważyli np. to, że kobiety ciężarne na roślinnych dietach nie miały mniejszego ryzyka cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Autorzy analizy zastrzegają, że na jej wyniki mogły negatywnie wpływać liczne różnice między uwzględnionymi badaniami, dotyczące np. samych diet, pochodzenia uczestników czy czasu trwania badań. Mimo wszystko twierdzą, że „uzyskane rezultaty sugerują, iż oparte na roślinach diety wiążą się ze znaczącymi korzyściami dla zdrowia”.

Dodają jednak słowa ostrzeżenia przypominając, że niektóre roślinne style żywieniowe mogą wiązać się z niedoborem niektórych minerałów i witamin.
Stwierdzają przy tym, że przed wprowadzeniem szerokich rekomendacji potrzebne będą jeszcze dalsze prace badawcze.

„Nasze badanie ocenia różne oddziaływania diet wolnych od produktów zwierzęcych na zdrowie sercowo-naczyniowe i ryzyko raka, pokazując, że diety wegańskie mogą korzystnie działać na zdrowie człowieka. Mogą więc stanowić jedną ze skutecznych strategii chroniących przed najgroźniejszymi chronicznymi chorobami XXI wieku” – podsumowują naukowcy.

Dobrze być w formie

2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej 2024-07-08, godz. 06:00 Dzieci uspokajane „cyfrowymi smoczkami” nie uczą się regulować emocji Dzieci, którym w celu uspokojenia wręczane są urządzenia cyfrowe, nie uczą się regulować swoich emocji, co może prowadzić do poważnych problemów w późniejszym… » więcej 2024-07-05, godz. 07:00 Nowoczesne terapie rewolucjonizują myślenie o cukrzycy Przez ostatnie lata w diabetologii dokonał się prawdziwy przełom. System pętli zamkniętej zwany sztuczną trzustką jest w stanie odciążyć na tyle pacjenta… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu Żel opracowany przez szwajcarskich naukowców zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu. Środek zapobiega wzrostowi poziomu alkoholu we krwi i uszkodzeniu organizmu… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Specjalistka: w ochronie zdrowia psychicznego dzieci trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę W ochronie zdrowia psychicznego dzieci, lekarze są ostatni w łańcuchu pomocy. Przede wszystkim trzeba postawić na profilaktykę, rodziców i szkołę - powiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »