Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-04-02, 12:30 Autor: Kiełczykowska Aleksandra / PAP

MZ: według WHO jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu

autyzm, świadomość autyzmu [fot. elements.envato.com]
autyzm, świadomość autyzmu [fot. elements.envato.com]
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. "Według WHO około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu" - poinformował we wtorek resort zdrowia.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jego przyczyny nie są w pełni znane, wiadomo jednak, że już od wczesnego dzieciństwa wpływa całościowo na rozwój i życie danej osoby. Dotyczy szczególnie obszarów porozumiewania się z innymi osobami, relacji społecznych i wyobraźni.

"Jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w trzech obszarach: interakcje społeczne (trudności z rozumieniem innych, z empatią, odczytywaniem uczuć); komunikacja (trudności z odczytywaniem mimiki, gestów, humoru, ironii); powtarzalne, stereotypowe zachowania oraz nadwrażliwość zmysłów" - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia dodając, że diagnozy ze spektrum autyzmu, które stawiane są najczęściej, to autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz zespół Aspergera.

Jak wskazuje NFZ, ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń autystycznych w rozwoju małego dziecka. Wszelkie wątpliwości w rozwoju dzieci powyżej pierwszego roku życia warto konsultować z psychologiem lub pedagogiem specjalizującym się w diagnostyce autyzmu. Wśród nich można wymienić nietypowy rozwój mowy u dziecka, brak reakcji lub nieadekwatne reagowanie na kontakt ze strony innych dzieci lub osób dorosłych, brak reakcji na dźwięki czy powtarzalne zabawy.

Osoby w spektrum autyzmu mogą być wrażliwe lub zbyt mało wrażliwe na wszystkie bodźce odbierane przez zmysły. Dotyczy to wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu oraz równowagi. Najczęściej osoby te skarżą się na zbyt duży hałas, ostre, agresywne oświetlenie, zbyt dużą liczbę bodźców, osób i nieprzewidzianych sytuacji w miejscach publicznych.

Samo określenie "spektrum autyzmu" ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób autyzm może wpływać na ich życie. Spektrum autyzmu obejmuje osoby, które mają pewne cechy wspólne, ale jeszcze więcej odmiennych.
"Wychodząc naprzeciw potrzebom osób w spektrum autyzmu i ich bliskim, Minister Zdrowia zdecydowała na początku br., że dostępność do terapii będzie utrzymana na poziomie z 2023 roku. NFZ poinformował placówki medyczne, że nie wejdzie w życie zarządzenie, które mogło ograniczyć dostępność w terapii. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie ustali wycenę terapii" - poinformował resort zdrowia.

Więcej informacji, w tym pakiety informacyjne dla pracowników różnych instytucji — służby zdrowia, służb ratowniczych i interwencyjnych, mediów, administracji publicznej, prawników i rodziców, można znaleźć na stronie Fundacji Synapsis: https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania/.

Dobrze być w formie

2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 NFZ uruchomił mapę punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył interaktywną mapę punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Dania: nowa metoda leczenia pacjentów uczulonych na chemioterapię Centrum Alergii w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii opracowało nową metodę leczenia pacjentów onkologicznych uczulonych na chemioterapię. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »