Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-12-20, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/i pcz/w mk

Nadużywamy antybiotyków, a 80 procent infekcji wywołują wirusy

antybiotyki, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
antybiotyki, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Polska jest w czołówce europejskiej pod względem konsumpcji antybiotyków. W wielu przypadkach leki te są przepisywane niepotrzebnie, bo ponad 80 procent infekcji jest wywołanych przez wirusy - podkreślali uczestnicy debaty Medycznej Racji Stanu "Choroby zakaźne - skala zagrożeń".
Wieloletnia konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej profesor Waleria Hryniewicz podkreśliła, że jeżeli nie ograniczymy przyjmowania antybiotyków, to nie będzie czym leczyć pacjentów. "Nadużywanie antybiotyków grozi katastrofą zdrowotną. Bakterie się bardzo szybko uczą i przekazują sobie tę wiedzę. A wprowadzenie kolejnego nowego leku, to wiele lat badań i miliardy złotych. Musimy ograniczać nadużywanie antybiotyków i stosować je tylko tam, gdzie są one naprawdę potrzebne" - wskazała profesor Hryniewicz.

Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przyznał, że często sami pacjenci proszą o wypisanie antybiotyku. Dodał, że konieczna jest edukacja w tym zakresie lekarzy i pacjentów. "Pacjenci starają się wymuszać na swoich lekarzach antybiotyki. Często spotykam się z absurdalnymi, z punktu widzenia medycznego, pytaniami: panie doktorze, a może jakiś antybiotyk na bóle pleców" - mówił doktor i dodał, że antybiotyk stał się synonimem tego wszystkiego, co się łączy z sukcesem terapeutycznym.

Według WHO w 2019 roku na świecie zmarło blisko 1,3 miliona osób w wyniku zakażenia drobnoustrojami wieloopornymi, na które nie znaleziono leku. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie z powodu chorób, wywołanych przez bakterie odporne na antybiotyki, może umrzeć nawet 10 milionów osób. To więcej niż na nowotwory.

Dobrze być w formie

2024-04-19, godz. 07:30 Kardiolodzy: Choroby układu sercowo-naczyniowego są głównym zabójcą Polaków Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż tzw. głównym zabójcą Polaków. Ponadto przybywa czynników je powodujących, np. wzrasta sprzedaż papierosów… » więcej 2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »