Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-05-09, 07:00 Autor: Ślusarczyk Urszula/PAP MediaRoom

EKG 2023: choroby cywilizacyjne, do których należą m.in. schorzenie sercowo-naczyniowe, odpowiadają za 90 proc. przedwczesnych zgonów

ćwiczenia po zawale, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
ćwiczenia po zawale, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
„Jednym z podejść do leczenia ostrych zespołów wieńcowych i rehabilitacji kardiologicznej w Europie jest program KOS-zawał. Ten model to skuteczne podejście do leczenia ostrych zespołów wieńcowych i rehabilitacji kardiologicznej w Europie. Program ten obniża śmiertelność o 30 proc. w pierwszym roku po przebytym zawale serca. W opiece nad pacjentem po zawale ogromną wagę ma rehabilitacja, stąd inicjatywa rozszerzenia bazy rehabilitacyjnej w Uzdrowisku Ustroń, AHP” - mówił Paweł Kaźmierczak, dyrektor ds. medycznych, American Heart of Poland podczas panelu nt. „Choroby cywilizacyjne”, który odbył się podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Choroby cywilizacyjne stają się coraz powszechniejsze. Eksperci zaliczają do tej grupy m.in. nieinfekcyjne i niezakaźne choroby układów oddechowego, sercowo-naczyniowego, krwionośnego i nerwowego.

„Choroby cywilizacyjne to coraz większy problem w Polsce. Ponad 90 proc. przedwczesnych zgonów następuje w wyniku choroby cywilizacyjnej lub przewlekłej” - wskazywał prof. Andrzej Fal z Narodowego Instytutu Medycznego.

Jako najgroźniejsze schorzenia ekspert wymienił choroby kardiologiczne, udary i choroby układu oddechowego.

Paweł Kaźmierczak, członek Zarządu, dyrektor ds. medycznych American Heart of Poland (AHP), także przekonywał, że choroby serca to jeden z głównych „zabójców”. Reprezentowana przez niego Grupa w ponad 20 ośrodkach w całej Polsce prowadzi skoordynowane, specjalistyczne diagnozowanie, leczenie oraz rehabilitację pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne. W szczególności zajmuje się pacjentami z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, w tym z ostrym zawałem serca, realizując program KOS-zawał, ramach NFZ, w 17 placówkach American Heart of Poland.

„Niestety są pacjenci kardiologiczni, którzy po opuszczeniu placówki nie kontynuują leczenia, nie kontrolują swojego stanu zdrowia. Pacjent na wielu płaszczyznach potrzebuje wsparcia medycznego. KOS-zawał to skoordynowana, kompleksowa, wielokierunkowa opieka, od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji przez rehabilitację kardiologiczną i monitorowania stanu zdrowia, do wizyt w poradni specjalistycznej i zakończenia leczenia” - informował Paweł Kaźmierczak.

„Problem chorób cywilizacyjnych nie maleje na świecie, powoduje osłabienie gospodarcze, bo chorujący wypadają z rynku pracy. Problem jest tak poważny, że pojawiło się określenie >>medycyna stylu życia<<, ponieważ to od nas wiele zależy, to my jako obywatele odpowiadamy za własne zdrowie” - przypominał Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wtórował mu prof. Andrzej Fal informując, że straty ekonomiczne w skali świata idą w setki miliardów dolarów. Według niego zainwestowanie 1 dolara w programy edukacyjne związane z chorobami cywilizacyjnymi w ciągu dekady przyniesie 7 dolarów zysku. Programy edukacyjne powinny być rozpoczynane jak najwcześniej, nawet w przedszkolu, gdyż ich wyniki pojawią się za kilkanaście lat. Człowiek mający odpowiednia wiedzę na temat zagrożeń powodujących choroby cywilizacyjne, przyjmuje odpowiedzialność za swoje zdrowie.

„Wychodzimy do pacjentów z działaniami edukacyjnymi. Podczas spotkań w ramach Klubów Pacjenta, które organizujemy, pokazujemy jak żyć, żeby nie chorować na serce; jak zmienić nawyki, żeby nie pojawiło się zagrożenie życia. Podczas spotkań uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji.” - zapewniał Paweł Kaźmierczak.

Celem Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, AHP jest organizacja „Klubów Pacjenta” we wszystkich lokalizacjach placówek medycznych zarządzanych przez Grupę American Heart of Poland.

„Zgłaszają się do nas miasta, gdzie nie prowadzimy placówek z prośbą o organizację Klubów Pacjenta - inicjatywy, która gromadzi setki uczestników” - uzupełnił Paweł Kaźmierczak.

Według eksperta warto starać się utrzymać olbrzymi potencjał, który jest w systemie ochrony zdrowia, w obszarze chorób kardiologicznych.

„Profilaktyka i edukacja są klamrą spinającą wysiłek lekarzy, a regularny kontakt z pacjentem jest kluczowy. Mam na myśli m.in. dietetyków, edukatorów, psychologów” - podsumował Paweł Kaźmierczak.

Dobrze być w formie

2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi - wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »