Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-06-08, 15:00 Autor: PAP

MZ skierowało do konsultacji projekt pilotażu pomocy dla osób z doświadczeniem traumy

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Ministerstwo Zdrowia skierowało we wtorek do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia dotyczącego pilotażu pomocy dla osób z doświadczeniem traumy i ich bliskich.
Chodzi o projekt w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.

Program pilotażowy, jak uzasadnia resort, stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwające psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeniach, takich jak: uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmów.

Szczególne wyzwanie w obszarze ochrony zdrowia psychicznego stanowi – jak stwierdzono - pojawienie się na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy doświadczyli uczestnictwa w działaniach wojennych lub uchodźctwa w związku z konfliktem zbrojnym na terenie swojego kraju.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że obecnie publiczny system opieki zdrowotnej nie posiada ośrodków dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin. Aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy pacjentów niezbędne jest więc przeprowadzenie programu pilotażowego.

Okres realizacji programu pilotażowego zakreślono od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r.

Na zakończenie roku trwania programu pilotażowego będzie przygotowywana szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań. Coroczna ewaluacja ma na celu umożliwienie wprowadzania ewentualnych modyfikacji w trakcie trwania programu pilotażowego.

Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dobrze być w formie

2022-08-09, godz. 09:00 Ekspertka: choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać Obecnie doświadczenie i światowe obserwacje uczą nas, że choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać - powiedziała… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [05.08.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Bardzo ważne zmiany dla diabetyków już wkrótce Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną… » więcej 2022-08-05, godz. 09:00 Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci - informują naukowcy… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 Dr Jabłoński: dążymy do wyodrębnienia lecznictwa uzależnień Funkcjonujące obecnie „szatkowanie” systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi… » więcej 2022-08-03, godz. 09:00 Premier: przeznaczamy coraz więcej na leczenie chorób onkologicznych, w tym roku 13-14 mld zł Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld zł. Wśród schorzeń onkologicznych… » więcej 2022-08-02, godz. 09:00 Zespół policystycznych jajników związany z większym ryzykiem alergii u potomstwa Dzieci kobiet z zespołem policystycznych jajników są w większym stopniu narażone m.in. na infekcje i alergie do 13. roku życia - wynika z badań opublikowanych… » więcej 2022-08-01, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [29.07.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-01, godz. 09:00 Lekarz endokrynolog: końskie dawki suplementów ogromnym problemem Nadmierna suplementacja stała się ogromnym problemem, prowadzi do poważnych dolegliwości zdrowotnych, które mogą skutkować zagrożeniem życia. Pacjenci… » więcej 2022-07-29, godz. 09:00 Umiarkowane picie alkoholu też szkodzi mózgowi U osób, które nawet w umiarkowany sposób korzystają z alkoholowych napojów, naukowcy wykryli podwyższony poziom żelaza w mózgu. Taki stan powiązano już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »