Radio Opole » Szlachetne zdrowie » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-06-10, 10:26

O przyczynach, objawach i leczeniu polineuropatii

W audycji tym razem o objawach polineuropatii [fot. https://pixabay.com/pl/]
W audycji tym razem o objawach polineuropatii [fot. https://pixabay.com/pl/]
Drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia, cierpnięcie kończyn, osłabienie czucia dotyku albo nadmierne odczuwanie bólu - to tylko podstawowe objawy polineuropatii. To niezwykle zróżnicowane zjawisko może wystąpić w każdym wieku i może towarzyszyć wielu chorobom. Jak radzić sobie w takich stanach, opowiedział dr Janusz Stasiak.
2024-05-20, 14:06

Objawy andropauzy, czyli jak rozpoznać męskie klimakterium

Objawy andropauzy, czyli jak rozpoznać męskie klimakterium [fot. https://pixabay.com/pl]
Objawy andropauzy, czyli jak rozpoznać męskie klimakterium [fot. https://pixabay.com/pl]
Andorpauza to okres w życiu mężczyzny, określany również jako „męskie klimakterium”. Charakteryzuje się wystąpieniem różnych dolegliwości i symptomów związanych z wieloaspektowymi procesami starzenia się organizmu. Jak rozpoznać psychiczne i fizyczne objawy, o tym w audycji opowiedział dr Janusz Stasiak.
2024-05-13, 15:00

"Warto śledzić aktualną wiedzę na temat choroby popromiennej i niepotrzebnej paniki, która jest wokół robienia zdjęć rentgenowskich" - dr Janusz Stasiak

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku - katastrofa w Czarnobylu. Awaria nastąpiła w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W jej wyniku doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Doktor Janusz Stasiak 27 kwietnia przyszedł na dyżur, jako wojskowy, który miał nikłe informacje o całym wydarzeniu, bo informacje nie były jasno przekazywane. Jakie są wnioski z całej sytuacji sprzed prawie 40 lat?
2024-04-23, 09:30

„Zniesienie limitów przyjęć do hospicjum to krok w dobrą stronę” – mówi prezes stowarzyszenia AUXILIUM "Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie"

Jerzy Miszkiewicz [fot. Roman Juranek]
Jerzy Miszkiewicz [fot. Roman Juranek]
W weekend (20-21.04) obchodziliśmy w Nysie "Dzień Żonkila". To część ogólnopolskiej akcji wspierania placówek paliatywnych "Pola Nadziei".

Z Jerzym Miszkiewiczem, prezesem stowarzyszenia AUXILIUM "Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie" rozmawialiśmy m.in. i o wolontariacie, pracy w hospicjum, o nadziejach na nową placówkę i holistycznym podejściu do pacjenta i jego rodziny.
2024-04-15, 09:21

Czy w trosce o zdrowie powinno się ponawiać pewne szczepienia w późniejszym wieku?

Szczepienie [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienie [fot. Marcin Skomudek]
Tej choroby powinno już nie być. A jednak, mimo obowiązkowych szczepień, pojawia się wśród dzieci, jak i dorosłych. To krztusiec, czyli koklusz. Jest nadal groźny, a jego przebieg wyczerpuje każdy organizm. Czy w trosce o swoje zdrowie powinno się zaszczepić w późniejszym wieku, nawet jeżeli ostatni raz szczepiliśmy się jeszcze w czasach szkolnych? Także o tym rozmawialiśmy z dr. Januszem Stasiakiem.
2024-03-28, 11:02

"Byłem przerażony" - dr Janusz Stasiak o przypadku pewnego pacjenta

"Byłem przerażony" - doktor Janusz Stasiak o przypadku pewnego pacjenta [fot. https://pixabay.com/pl]
"Byłem przerażony" - doktor Janusz Stasiak o przypadku pewnego pacjenta [fot. https://pixabay.com/pl]
Doktor Janusz Stasiak postanowił tym razem zdać relację z niesamowicie ciekawego przypadku pewnego starszego pacjenta z dusznością spoczynkową. Po badaniu okazało się, że pacjent ma zapalenie osierdzia, czyli podwójnej błony surowiczej workowatego kształtu obejmującej serce. Na czym polega zapalenie osierdzia, czym się objawia i co z tym zrobić?
2024-03-25, 10:40

"Mit raka, który zabija od ręki, sieje panikę wśród ludzi, wyzwala reakcje histeryczne i nie powoduje żadnego mądrego podejścia" - dr Janusz Stasiak

[fot. https://pixabay.com/pl/]
[fot. https://pixabay.com/pl/]
Mity, które krążą na temat raka mogą być groźne podobnie, jak same choroby nowotworowe. Także powszechnie dostępne w aptekach testy, nie poparte dokładnymi badaniami laboratoryjnymi, mogą być przyczyną poważnego stresu. O tym rozmawialiśmy w kolejnej audycji z doktorem Januszem Stasiakiem.
2024-03-21, 08:40

Suplementy, suplementami, ale co jeść?

Suplementy, suplementami, ale co jeść? [fot. https://pixabay.com/pl]
Suplementy, suplementami, ale co jeść? [fot. https://pixabay.com/pl]
Dwie poprzednie audycje poświęciliśmy suplementacji, bo to temat, o który często pytają pacjenci w gabinecie dr Janusza Stasiaka, ale pojawiają się też pytania: co jest najlepszym sposobem odżywiania, co jest dobrym jedzeniem, czyli jak zachować dobrostan żywieniowy? I to tym tematem zajmiemy się tym razem. Zaczniemy od historii odżywiania człowieka pierwotnego...
1234567

Zobacz także

2024-06-10, godz. 10:26 O przyczynach, objawach i leczeniu polineuropatii Drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia, cierpnięcie kończyn, osłabienie czucia dotyku albo nadmierne odczuwanie bólu - to tylko podstawowe objawy polineuropatii… » więcej 2024-05-27, godz. 12:35 O andropauzie raz jeszcze 3 razy "c", czyli: ciepło, cicho i w ciapciach - tak definiuje objawy andropauzy dr Janusz Stasiak. W audycji wracamy do tematu. Usłyszymy m.in., czym się różni… » więcej 2024-05-20, godz. 14:06 Objawy andropauzy, czyli jak rozpoznać męskie klimakterium Andorpauza to okres w życiu mężczyzny, określany również jako „męskie klimakterium”. Charakteryzuje się wystąpieniem różnych dolegliwości i symptomów… » więcej 2024-05-13, godz. 15:00 "Warto śledzić aktualną wiedzę na temat choroby popromiennej i niepotrzebnej paniki, która jest wokół robienia zdjęć… Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku - katastrofa w Czarnobylu. Awaria nastąpiła… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 „Zniesienie limitów przyjęć do hospicjum to krok w dobrą stronę” – mówi prezes stowarzyszenia AUXILIUM "Hospicjum… W weekend (20-21.04) obchodziliśmy w Nysie "Dzień Żonkila". To część ogólnopolskiej akcji wspierania placówek paliatywnych "Pola Nadziei". Z Jerzym… » więcej 2024-04-15, godz. 09:21 Czy w trosce o zdrowie powinno się ponawiać pewne szczepienia w późniejszym wieku? Tej choroby powinno już nie być. A jednak, mimo obowiązkowych szczepień, pojawia się wśród dzieci, jak i dorosłych. To krztusiec, czyli koklusz. Jest nadal… » więcej 2024-04-08, godz. 14:58 "Jak schodziłem ze schodów, to mnie coraz bardziej kolana bolały" - dr Janusz Stasiak o tym, jak postanowił pozbyć… Oponki, schaby, boczki, czy węże - to nie tylko defekt natury estetycznej. To przede wszystkim pasożyt albo rodzaj nowotworu, który demoluje organizm żywiciela… » więcej 2024-03-28, godz. 11:02 "Byłem przerażony" - dr Janusz Stasiak o przypadku pewnego pacjenta Doktor Janusz Stasiak postanowił tym razem zdać relację z niesamowicie ciekawego przypadku pewnego starszego pacjenta z dusznością spoczynkową. Po badaniu… » więcej 2024-03-25, godz. 10:40 "Mit raka, który zabija od ręki, sieje panikę wśród ludzi, wyzwala reakcje histeryczne i nie powoduje żadnego mądrego… Mity, które krążą na temat raka mogą być groźne podobnie, jak same choroby nowotworowe. Także powszechnie dostępne w aptekach testy, nie poparte dokładnymi… » więcej 2024-03-21, godz. 08:40 Suplementy, suplementami, ale co jeść? Dwie poprzednie audycje poświęciliśmy suplementacji, bo to temat, o który często pytają pacjenci w gabinecie dr Janusza Stasiaka, ale pojawiają się też… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »