Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-07, 10:37 Autor: Maria Klusik

Konfederacja chce pilnować wyborów. Szef opolskiego KBW - to cenna inicjatywa

Łukasz Fomicz [fot. Łukasz Fura]
Łukasz Fomicz [fot. Łukasz Fura]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
- Nasza inicjatywa pozwoli zweryfikować, czy wybory Polaków rzeczywiście są odzwierciedlane w wynikach podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Fomicz, krajowy koordynator akcji pilnujwyborów.pl, inicjatywy Konfederacji.
- Mamy bardzo silne podejrzenia, że tak nie jest - dodaje gość Radia Opole.

- Na pewno wydarzenia 2014 roku i pomimo tego, że zgłoszonych było chyba 15 tysięcy protestów wyborczych, jakaś olbrzymia ilość, no to te wybory nie zostały w żaden sposób zweryfikowane. Ja dam taki przykład tylko już konkretnie z wyborów: we Wrocławiu był mąż zaufania i w jego komisji wyborczej, w której on cały czas był, nie ruszał się, patrzył na szczelinę, dorzucono mu 73 karty do głosowania.

Zdaniem Łukasza Fomicza, wpływ na wynik wyborów mogą mieć naciski na Polskę środowisk międzynarodowych. - Stąd nasza inicjatywa pilnujwyborów.pl. Zachęcamy do rejestracji, po której zainteresowani otrzymują pakiet informacji, na co zwrócić uwagę podczas wyborów - wyjaśnia.

- Mogą państwo już teraz być zapisanymi jako członkowie obwodowych komisji wyborczych i wystarczy wziąć protokół i przez system pilnujwyborów.pl wpisać nam wyniki dla naszego systemu komputerowego, który alternatywnie względem PKW policzy głosy. Natomiast jeżeli państwo nie są członkami obwodowych komisji to proszę się i tak zapisać a my z państwa uczynimy mężów zaufania, którzy również mogą patrzeć na ręce, mogą potem domagać się protokołu, dostaną ten protokół, wpiszą nam wyniki.

- W województwie opolskim zarejestrowało się już około 150- 200 osób. Mamy już przeszkolonych koordynatorów akcji we wszystkich okręgach wyborczych. Robimy co w naszej mocy, aby obsadzić wszystkie komisje wyborcze - dodaje Łukasz Fomicz, który kandyduje na posła z drugiego miejsca opolskiej listy Konfederacji.

- Każda oddolna inicjatywa, która pomoże nam urzeczywistnić wynik wyborów i przekonać obywateli, że wybory zostały prawidłowo przeprowadzone, jest cenna - powiedział w "Poglądach i osądach" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego odnosząc się do akcji pilnujwyborów.pl.

- Zawsze w poprzednich akcjach wyborczych mówiłem, że przede wszystkim wolelibyśmy aby osoby, które chcą się zaangażować w proces wyborczy pracowały w obwodowych komisjach wyborczych. Natomiast tym razem nie do końca będę przekonujący tym zdaniem dlatego, że mamy pełne składy we wszystkich komisjach w całym województwie, więc jeżeli chcą w ten sposób, jakby urealniać to, co dzieje się przy wyborach, jak najbardziej jestem za.

- Podejrzenia o źle policzonych głosach mogą mieć początek w wyborach w 2014 roku - dodaje Rafał Tkacz.

- Te nieufności już rozpoczęły się w samej tej kampanii 2014 roku. Wtedy czytaliśmy wszyscy o tym, że przedkładamy w lokalach obwodowych komisji długopisy, które wysychają, z tuszem wysychającym. A do tego co się stało z systemem informatycznym, z tym wdarciem się do Państwowej Komisji Wyborczej, z dymisją członków Państwowej Komisji Wyborczej, również z protestami wyborczymi, chociażby z wynikiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i ilością głosów nieważnych również.

- Nie jestem w stanie zagwarantować, że w każdej komisji wszystko przebiega prawidłowo, bo to niemożliwe. Robimy wszystko, aby tak było, ale nie mamy wpływu na składy obwodowych komisji wyborczych - podkreśla Rafał Tkacz.
Łukasz Fomicz
Łukasz Fomicz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »