Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-29, 07:40 Autor: Daniel Klimczak

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Opolu "Piątkę dla zdrowia". Kaczyński: "O dobrobycie państwa świadczy poziom opieki nad obywatelami" [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu
Służba zdrowia była głównym tematem dzisiejszej (28.09) konwencji tematycznej Prawa i Sprawiedliwości w Opolu. W trakcie spotkania w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przedstawiono między innymi "Piątkę dla zdrowia".
Wśród jej najważniejszych założeń, znalazły się dwukrotne zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w stosunku do rządu PO-PSL, a także fundusz modernizacji szpitali, pakiet bezpłatnych badań kontrolnych dla wszystkich Polaków, poprawa opieki nad osobami niesamodzielnymi czy budowa najnowocześniejszego w Europie centrum onkologii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że służba zdrowia nie powinna być traktowana przez państwo jako biznes.

- Państwo nie może być bezdusznym aparatem. To nie jest państwo, które jest tylko wykonawcze. Państwo ma być oparte o nasze tradycyjne wartości. Takie państwo będzie wspierało rodzinę, dzieci, będzie wspierało seniorów i tych wszystkich słabych i odsuniętych - zapewniał.

Ponadto minister zapowiadał zakrojony na szeroką skalę program wymiany karetek pogotowia, które docelowo będą mogły służyć maksymalnie przez 5 lat.

Sporo miejsca poświęcono także kształceniu kadry medycznej, która zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego jest jednym z horyzontów służby zdrowia. Premier podkreślał, że zawody medyczne stają się coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi.

- To pierwszy rok, kiedy więcej osób odebrało prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki, niż zakończyło z certyfikatem, z dyplomem, studia. Mamy dzisiaj o 13 tysięcy więcej pielęgniarek niż 4, 5 lat temu - mówił.

Szef rządu wskazał także na podwyżki wynagrodzeń lekarzy rezydentów. Pozostałe horyzonty służby zdrowia, to zdaniem Mateusza Morawieckiego, finanse i nowoczesny sprzęt.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński argumentował, że o dobrobycie państwa nie świadczą wyłącznie coraz wyższe zarobki, ale też odpowiednia opieka ze strony państwa. Jak mówił, można to osiągnąć wówczas, gdy służba zdrowia będzie powszechna i bezpłatna.

- Służba zdrowia, powszechnie dostępna i jednocześnie publiczna. Służba prywatna ma mieć charakter uzupełniający. Nie mamy zamiaru jej likwidować, ale przede wszystkim, musimy zapewnić każdemu rodakowi wsparcie medyczne za darmo - przekonywał.

Jarosław Kaczyński zapowiadał też walkę ze smogiem i promocję zdrowego trybu życia. Jego zdaniem, całkowita naprawa służby zdrowia jest procesem wymagającym 2 - 3 kadencji. Jednocześnie prezes zaapelował o przekonywanie bliskich do pójścia na wybory i głosowania na Prawo i Sprawiedliwość.

Zdaniem posła Jerzego Naszkiewicza, pozytywne zmiany w służbie zdrowia, które zaszły w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości, widać także na Opolszczyźnie.

- Samo to, że mamy w tej chwili na Uniwersytecie Opolskim kierunek lekarski stworzony, to jest bardzo ważna sprawa i możemy się tutaj pochwalić. Tego nie było na Opolszczyźnie. Mamy przecież również w Opolu szkołę pielęgniarską, więc jest to jakby doskonałe uzupełnienie - dodał.

Podobnie wypowiada się senator Jerzy Czerwiński, który dodał, że przedstawiony w Opolu program jest logiczny i warto, by społeczeństwo pozwoliło na jego realizację.

- Rzeczywiście, była zapaść jeśli chodzi o to. Musimy jeszcze podziałać przez 2, 3 lata, aż te pierwsze efekty naszych działań będą widoczne, bo lekarza nie kształci się w ciągu 3, 4 lat - tłumaczył.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział, że Opolszczyzna skorzystała na decyzjach obecnego rządu, który utworzył ponad 2 tysiące nowych miejsc na uczelniach medycznych. Polityk przekonywał, że nie warto na tym poprzestawać.

- To Opole, jako region, który ma najniższy wskaźnik dostępności lekarzy dla pacjentów, jest tym regionem, któremu trzeba najbardziej pomóc. To, że udało się utworzyć kierunek lekarski tutaj w Opolu, jest naszym wielkim sukcesem, ale to pokazuje, że w skali kraju potrzebujemy takich sukcesów - przekonywał.

Zdaniem ubiegającego się o mandat poselski Janusza Kowalskiego, to nie przypadek, że o służbie zdrowia rozmawiano właśnie w Opolu.

- Rozmawiamy o zdrowiu na Opolszczyźnie. W tym województwie, w którym to Platforma Obywatelska likwiduje dwa ośrodki rehabilitacji dla dzieci. Rozmawiamy w województwie opolskim, w którym to jest kolejny kryzys w szpitalu w Korfantowie, z którego odchodzą pielęgniarki - wymieniał.

Dodajmy, że w ten weekend odbędą się także konwencje okręgowe Prawa i Sprawiedliwości. Ich gospodarzami będą Zielona Góra, Szczecin i Koszalin.
Łukasz Szumowski
Mateusz Morawiecki
Jarosław Kaczyński
Jerzy Naszkiewicz
Jerzy Czerwiński
Marcin Ociepa
Janusz Kowalski

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »