Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski zapowiada walkę o partnerskie relacje polsko-niemieckie. Wsparł go wiceminister Szynkowski vel Sęk

Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski chce działać w polsko-niemieckiej grupie parlamentarnej po ewentualnym zdobyciu mandatu poselskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych.
Politycy mówili o dążeniu do partnerskich relacji z zachodnim sąsiadem. Wskazali między innymi na repolonizację segmentu ciepłowniczego i szkodliwy wpływ budowy gazociągu Nord Stream 2 dla Europy.

- Po 2015 roku polski rząd wyszedł z relacji typu nauczyciel - uczeń - przekonuje Szynkowski, popierając kandydaturę Kowalskiego.

- Nie mamy w tych relacjach tematów tabu, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy dobrych relacji z Niemcami, a odpowiedzialni politycy chcą dzisiaj takich stosunków, to musimy mieć relacje partnerskie oraz uczciwe. Nie może być w nich miejsca na ukrywanie czegokolwiek, tylko wykładanie na stół również spraw trudnych. Jednym z takich tematów jest status mniejszości polskiej w Niemczech.

Janusz Kowalski, "trójka" na liście PiS, zaznacza, że bój o prawdę historyczną rozpoczyna się od precyzji słowa. Zwrócił uwagę na używanie określenia "naziści" zamiast "Niemcy" w kontekście odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

- Jeżeli dzisiaj zapyta się młodych Belgów, Niemców, Francuzów i niestety również coraz więcej Polaków, kim byli naziści, często pojawia się problem z odpowiedzią. Pamiętajmy natomiast, że to byli nie tylko członkowie narodowo-socjalistycznej partii NSDAP. Prawda jest taka, że w zbrodnie II wojny światowej zaangażowano całe państwo niemieckie: żandarmów, policjantów i zwykłych cywili.

Co do poprawy sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech, chodzi o powszechną możliwość nauki języka polskiego jako mniejszościowego i szansę na większe dotacje dla organizacji polonijnych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2021-05-18, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 1700 nowych zakażeń w kraju i 41 na Opolszczyźnie. Są wolne miejsca na szczepienia, trwa odmrażanie… 41 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 mieszkańców potwierdzono dziś (18.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-18, godz. 19:45 Kamera monitoringu znów nagrała wandala. Takich przypadków jest więcej, wszystkie są zgłaszane policji Kolejny raz kamery gminnego monitoringu w Zdzieszowicach uchwyciły wandala, który dewastował siedziska miejskiego amfiteatru leśnego. Sprawa jest już zgłoszona… » więcej 2021-05-18, godz. 19:00 "Mamy szczepionki i wolne miejsca". Chętni na szczepienie przeciw COVID-19 mogą uzyskać termin w ciągu jednego dnia 411 tysięcy - tyle szczepień wykonano do tej pory na Opolszczyźnie. Od czerwca punkt szczepień powszechnych na opolskim lodowisku Toropol przestanie funkcjonować… » więcej 2021-05-18, godz. 18:15 Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktyw… Oszuści działający metodą 'na policjanta' ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 17:30 Stołówka w jednej z głogóweckich podstawówek w końcu doczeka się remontu Przebudowa i rozbudowa czekają stołówkę i jadalnię szkoły podstawowej nr 2 w Głogówku. Trzeci wniosek złożony przez placówkę o dofinansowanie okazał… » więcej 2021-05-18, godz. 17:00 Odmrożenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Za tydzień placówka zacznie przyjmować pacjentów bez koronawirusa Dzisiaj (18.05) wojewoda opolski podjął decyzję o częściowym odmrożeniu i przywróceniu do działania dla pacjentów niecovidowych szpitala powiatowego w… » więcej 2021-05-18, godz. 16:15 "Każdy zapłaci mniejsze podatki, powstaną nowe mieszkania". Marcin Ociepa o programie Polski Ład Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, bon mieszkaniowy i społeczna inicjatywa mieszkaniowa - to główne filary wprowadzone przez Porozumienie… » więcej 2021-05-18, godz. 15:44 Drużyna UNI Opole ma nowego członka zespołu. Została nim wilczyca grzywiasta, którą siatkarki "adoptowały" Wilczyca grzywiasta z opolskiego zoo ma nowego sponsora. A dokładniej nie jednego, a kilkanaście osób. Została bowiem adoptowana przez siatkarki UNI Opole… » więcej 2021-05-18, godz. 15:30 Krapkowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże Funkcjonariusze odzyskali skradzione przedmioty o wartości ponad 100 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 14:23 Krapkowicka szkoła na nową pracownię gastronomiczną. Uczniowie zdobędą tam szlify przed podjęciem pracy W Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach, w nieużywanej piwnicy powstała nowoczesna, świetnie wyposażona kuchnia. To miejsce, w którym uczniowie uczą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »