"Jedynką" na opolskiej liście został poseł Witold Zembaczyński, "dwójką" poseł Tomasz Kostuś, Elżbieta Bień wystartuje z trzeciego miejsca. W skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej oraz Zieloni. Z czwartego miejsca na liście startuje poseł Ryszard Wilczyński, były wojewoda opolski. O mandat posłanki z piątego miejsca będzie się ubiegać Leonarda Płoszaj, wicestarosta powiatu opolskiego.
- Ta drużyna Koalicji Obywatelskiej, to są ludzie, którzy będą mieli realny wpływ na polską politykę i na problemy, które trzeba rozwiązać. Najważniejszym z nich jest oczywiście służba zdrowia i jakość życia Polaków, czystość środowiska. Chcemy tak zmieniać politykę, żeby posiadanie mandatu posła nie było wyłącznie zasiadaniem w sejmie, ale rozwiązywaniem życiowych problemów Polaków - mówi Witold Zembaczyński.
Na liście do Sejmu RP znajdują się m.in. poseł Robert Węgrzyn, poseł Rajmund Miller, Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich, czy Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
Na opolskiej liście znalazły się 23 nazwiska z 24 miejsc. - Czekamy jeszcze na propozycję jednej kandydatki, którą ma wystawić Inicjatywa Polska - dodaje Andrzej Buła, szef regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.
Miejsce na liście do senatu ma zapewnione była europosłanka Danuta Jazłowiecka w okręgu Opole i powiat opolski.
- W senacie chciałabym się zajmować sprawami społecznymi, którymi zajmuję tutaj na Opolszczyźnie i zajmowałam się przez 10 lat w Parlamencie Europejskim. Przede wszystkim chciałam nastawić moje ukierunkowanie pracy na edukację. Chciałabym, żebyśmy wprowadzali standardy europejskie. Chciałabym także bardzo mocno zająć się prawami seniorów, uważam, że seniorzy i osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo na godne życie, jak każdy inny Polak - mówi Jazłowiecka.
W sprawie obsadzenia miejsc w dwóch pozostałych obwodach trwają rozmowy między koalicjami wszystkich partii politycznych.