Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Najważniejszym zadaniem Parlamentu Europejskiego jest stanowienie unijnego prawa. Razem z Radą Unii Europejskiej jest instytucją ustawodawczą, która tworzy wspólnotowe prawo. Głos państw członkowskich jest wysłuchiwany na etapie tworzenia tego prawa. Gdy zostanie uchwalone wchodzi w życie - mówił w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog UO.
W tych wyborach wybranych zostanie 705 europarlamentarzystów. Ich liczba zmalała w wyniku wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii. Każdy kraj ma swoją własną ordynację, musi być ona jednak proporcjonalna. Posłowie nie tworzą klubów krajowych, ale wchodzą do tak zwanych frakcji. W tej chwili w PE dominują chadecy i socjaliści i - przynajmniej w ocenie naszego gościa - to raczej nie ulegnie zmianie, choć niewkluczone, że lepszy wynik osiągną partie bardziej eurosceptyczne, czasem nazywane populistycznymi.
Choroś mówił też o Komisji Europejskiej, złożonej z komisarzy wskazanych przez każdy z krajów członkowskich. - Ale nie reprezentują oni interesów swojego kraju, bo wtedy komisja nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować - ocenił nasz gość.