Radio Opole » Eurowybory 2019 » Aktualności - informacje bieżące

Aktualności - informacje bieżące

2019-06-02, 21:33 Autor: Joanna Matlak

Podsumowanie kampanii do Parlamentu Europejskiego i przygotowania na jesień - niedzielna dyskusja polityczna w Radiu Opole

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej - opolscy politycy podsumowali wybory do Parlamentu Europejskiego.
- Nie ukrywamy naszej radości ze zwycięstwa, sama kampania była trudna - mówi Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie. - Nasi oponenci nie ułatwiali zadania, nie zaproponowali merytorycznej kampanii opartej na dyskusji o tym, jacy mają być nasi reprezentanci, jakie mają składać propozycje i czy możemy stworzyć wspólny front.

- Dziękuję przede wszystkim tym, którzy głosowali na Koalicję Europejską. Drodzy obywatele nie traćcie ducha, wyciągnijcie wnioski z triumfalizmu PiS-u, który jest na ostatniej prostej do tego, żeby zbudować większość konstytucyjną, a więc do modelu jednopartyjnego i takiego w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem - mówi Ryszard Wilczyński, poseł PO.

- Taki wynik na Opolszczyźnie się jeszcze nie zdarzył – mówiła Małgorzata Wilkos, nawiązując do wysokiego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w regionie. - Zwycięstwo było możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Zjednoczona Prawica dostała nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów, bo Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia. Po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że frekwencja w tych wyborach nie była tak fatalna.

- Martwi mnie to, że podziały u nas w kraju będą też zachowane w Brukseli - mówił Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Niestety, tam byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy tu dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy sposób na Polskę.

Piotr Pancześnik z Porozumienia mówił o pojawiających się głosach, że powstanie Koalicji Europejskiej było błędem. - Ludzie zauważyli brak spójności programowej, to taka koalicja trochę "od Sasa do Lasa", jedynym wspólnym mianownikiem był anty-PiS i to musiało się źle skończyć.

Stanisław Rakoczy z PSL ocenił z kolei, że powstanie KE to wielkie osiągnięcie. - Sam wynik, to porażka, ale nie klęska, bo nie jest to aż taki dystans, który jest nie do odrobienia. Bardzo źle, że nastąpiło dalsze pogłębienie podziału między Polakami.

- Niestety, jesteśmy poniżej progu, ale cieszy, że ludzie poszli do wyborów – mówił Robert Tistek z Kukiz’15. - Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów, teraz wszyscy będą o ich głosy zabiegać i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania.

Politycy rozmawiali też o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Mariusz Plaskota
Piotr Pancześnik
Stanisław Rakoczy
Robert Tistek

Zobacz także

14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »