Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Jak odnajdywać historię przodków, przywracać…
2021-11-24, 19:13 Autor: Agnieszka Zientarska

Jak odnajdywać historię przodków, przywracać im należyte miejsce w historii?

Igor Strojecki [fot. Agnieszka Zientarska]
Igor Strojecki [fot. Agnieszka Zientarska]
W kolejnej audycji "O kulturze - debata" naszym gościem był Igor Strojecki - pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista, który z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim.
Ponadto gość Agnieszki Zientarskiej jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, katalogów towarzyszących wystawom oraz obszernego hasła do słownika biograficznego. Jest autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce a także autorem książki "Utracony świat. Podróże Leona Barczewskiego po XIX- wiecznej Azji Środkowej".

Igor Strojecki spotkał się z opolanami w ramach "Dni Uzbekistanu" - organizowanych przez Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód Oddział w Opolu - w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego 23 i 24 listopada br. Patronem wydarzeń jest m.in. Ambasada Republiki Uzbekistanu w Warszawie i Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy.

Zobacz także

2021-11-30, godz. 19:01 Dr Anna Czerner o tym, czy wolny od dążenia do perfekcji wizerunek ciała przenika do popkultury O ruchu społecznym, jakim jest ciałopozytywność rozmawialiśmy z socjolożką dr Anną Czerner. Sprawdziliśmy, czy oparty na akceptacji i wolny od dążenia… » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Stary Basior Zbigniew Modrzejewski utopii w ujęciu szeroko pojętej kultury Utopia – projekt lub przedstawienie idealnego ustroju politycznego, opierającego się na sprawiedliwości, solidarności i równości. Pierwsze utopie powstały… » więcej 2021-11-26, godz. 19:12 Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg o twórczości Zbigniewa Nienackiego W kolejnej debacie "O kulturze" przypomnieliśmy sylwetkę Zbigniewa Nienackiego i rozmawialiśmy z Bolesławem Bezegiem o twórczości tego pisarza, autora słynnej… » więcej 2021-11-22, godz. 18:54 Jacek Niedziela-Meira o fascynacji literaturą oraz o swojej najnowszej książce zat. "Modrzewie siwieją na rudo" Spotkanie z wybitnym kontrabasistą, wykładowcą i poetą Jackiem Niedzielą-Meirą. W programie rozmawialiśmy o fascynacji wykładowcy literaturą oraz o jego… » więcej 2021-11-19, godz. 19:36 Grzegorz Pukas i Łukasz Cichy o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu Naszymi gośćmi byli Grzegorz Pukas ze Stowarzyszenia "Horyzonty" i Łukasz Cichy, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-18, godz. 19:07 Izabela Jasińska o tym, czy wraca moda na folk Odwiedziła nas etnografka Izabela Jasińska, która opowiadała o ostatnich książkach, które przeczytała. Będą to pozycje poświęcone folkowi. Zastanowimy… » więcej 2021-11-17, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Przeżywanie emocji w pieśniach" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-11-16, godz. 17:14 Dr hab. Grzegorz Francuz i dr Marcin Pietrzak o tym, czy istnieje recepta na szczęście? Jakie wartościom współczesna kultura poświęca największą uwagę? Czy istnieje recepta na szczęście? Na tym tematem pochylili się nasi rozmówcy z Katedry… » więcej 2021-11-15, godz. 19:00 O wykluczeniu w rozmowie ze Zbigniewem Modrzejewskim Starym Basiorem Kolejne spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim Starym Basiorem. Tym razem poruszyliśmy temat wykluczenia. Jest to zjawisko kulturowe, najczęściej mające charakter… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »