Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali…
2023-03-24, 11:07 Autor: Marzena Śmierciak

Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają coraz większej liczby pacjentów. Szacuje się, że tylko z nadciśnieniem może zmagać się aż 1/3 dorosłych Polaków.
W Opolu zebrali się eksperci i rozmawiali o nowych wytycznych w kardiologii. Za nami (17-18.03) 86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i 15. Konferencja "Kardiologii Polskiej". W wydarzeniu w Teatrze Kochanowskiego wzięło udział przeszło 700 osób. Organizatorami byli lekarze z Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu, Wydziału Lekarskiego UO.

Konferencja była adresowana do środowiska medycznego - kardiologów i kardiochirurgów, ale również rezydentów, lekarzy rodzinnych, internistów i studentów medycyny.

Byliśmy tam z mikrofonem, żeby porozmawiać o najczęstszych chorobach serca i układu krążeniowego oraz o profilaktyce.
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 1
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 2
Prof. Marek Gierlotka, kardiolog, kierownik oddziału kardiologii w USK i kierownik Instytutu Nauk Medycznych w UO oraz prof. Jacek Jóźwiak, dziekan Wydziału Lekarskiego UO, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego UO
Prof. Anetta Undas, kierownik Zakładu Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum, cz. 2
Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zobacz także

2023-05-02, godz. 18:37 Białe czepki, sztywne stroje, magiel i kawiarenka. Jak przez sześć dekad zmieniła się pływalnia "Akwarium" w Opo… Liczy sobie tyle lat, ile festiwal polskiej piosenki. To tutaj od maja 1963 roku opolanie uczyli się pływać, trenowali i dbali o swoją formę. Pływalnia "Akwarium"… » więcej 2023-04-25, godz. 12:06 Tężnie solankowe cieszą się dużą popularnością. Jak z nich korzystać? Trwa moda na tężnie. Powstają one - jak grzyby po deszczu - w kolejnych miejscowościach. Mieszkańcy Opola od niedawna mogą wdychać solankę z "Malinki… » więcej 2023-04-18, godz. 22:18 Kichanie, zmiany skórne, astma, a nawet problemy z przewodem pokarmowym. Czyli czym skutkują alergie i co je wywołu… Alergie są uznawane za plagę 21. wieku. Mogą się objawiać na rożne sposoby - od kataru, poprzez zmiany skórne, aż po astmę bądź problemy z przewodem… » więcej 2023-04-18, godz. 20:44 Praca i sport to jej pasje. "Położna na medal" opowiada o zawodzie i aktywności sportowej po godzinach "Słowo, które kojarzę z pracą to zdecydowanie piękno narodzin. Dla mnie to najpiękniejszy zawód świata" - mówi opolska "Położna na medal", czyli Natalia… » więcej 2023-04-10, godz. 12:40 Jak zadbać o dobrostan psychiczny? Ekspert opowiada o psychoterapii Święta to szczególny czas - oprócz tego wymiaru duchowego, związanego z naszą wiarą, powinny cieszyć, powinny przynosić radość, uspokojenie, ukojenie… » więcej 2023-04-08, godz. 14:00 Święta wielkanocne na Śląsku Opolskim - co stało na stołach? Opowiada kustosz z Muzeum Wsi Opolskiej Najpierw wielkie sprzątanie, mające charakter i higieniczny, ale też obrzędowy, bo symbolizujące wypędzanie zimy, zła i chorób z domu. A potem gotowanie… » więcej 2023-04-03, godz. 21:56 Kiedy o życiu bądź zdrowiu decydują minuty. O pierwszej pomocy mówi doktor Jarosław Kostyła Nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek drogowy, omdlenie, poparzenie, skaleczenie czy złamanie kończyny. Codzienność przynosi najróżniejsze scenariusze… » więcej 2023-03-31, godz. 11:46 Cukier szkodzi, a spożywamy go coraz więcej. Jakie są tego konsekwencje? Polak statystycznie spożywa około 40-50 kilogramów cukru rocznie, dziennie średnio 25 łyżeczek, o 15 za dużo. Część tego cukru jednak jemy czy pijemy… » więcej 2023-03-27, godz. 22:16 Choroba skóry, która dotyka wielu pacjentów. Lekarz dermatolog opowiada o leczeniu łuszczycy Nie jest zaraźliwa, ale należy do grupy chorób przewlekłych i dotyka wielu osób. Z racji tego, że wpływa m.in. na wygląd człowieka, sprawia, że pacjenci… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »