Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja…
2017-12-19, 10:20 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. PH/BW)

Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana

Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej gromadce, ale mają jeszcze czas na pracę społeczną. Nawet jeśli ma się bliźniaki i tylko dwie ręce. - Mam troje dzieci. To 6-letnia córka i bliźniaki, które mają obecnie 4,5 roku. Już przy pierwszym dziecku marzyłam, że to będą bliźnięta. Udało się za drugim razem. Od początku wszystko sobie poukładałam, cały porządek dnia, bo mąż pracował za granicą. Grunt to dobra synchronizacja - zapewnia Joanna Ligas.
- Chodzi o to, aby dzieci wszystko robiły wspólnie - o tej samej porze się bawiły, jadły, kąpały czy szły spać. To ułatwia rodzicom organizację dnia i wygospodarowanie czasu na wspólną zabawę - tłumaczy pani Joanna.

- To prawda, wieczorem 'padam na twarz'. Każdy dzień zaczyna się pobudką około godz. 6:00, potem przedszkole, po pracy szybki obiad, zabawa z dzieciakami, kolacja i spanie. A weekendy mamy tylko dla dzieci, staramy się im zapewniać rozrywkę i poświęcać jak najwięcej czasu - dodaje pani Joanna.

Nasza rozmówczyni przyznaje, że dużą pomocą przy takiej gromadce są bony wychowawcze. Pieniądze na razie są odkładane do czasu nauki w szkole. Wtedy przyda się taki kapitał na rozwijanie pasji i zainteresowań dzieciaków.

Joanna Ligas nie tylko pracuje zawodowo, ale także działa w lokalnym kole Związku Dużych Rodzin.

- Dlaczego jest nas niewiele? Duże, wielodzietne rodziny nie mają lekko. Spotykam się z opinią, że im więcej dzieci, tym bardziej patologiczne społeczeństwo. Dlatego nie wszystkie rodziny chcą się pokazywać. Mojej rodziny takie opinie nie dotknęły, pewnie dlatego, że mam tylko trójkę dzieci, ale bardziej liczne to odczuwają. A dlaczego chcę mieć dużą rodzinę? Bo to cudowne, kiedy wyciąga się do mnie tyle rączek, jest tyle buziaków i ciepła. Codziennie mam Dzień Matki - podkreśla Joanna Ligas.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »