Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » 'Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie…
2017-12-18, 14:19 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Justyna Krzyżanowska)

"Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z hejtem

Marek Święs [fot. Dorota Kłonowska]
Marek Święs [fot. Dorota Kłonowska]
Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy za strony rodzin wielodzietnych biologicznych, bowiem obawiają się konsekwencji w postaci niekorzystnych opinii otoczenia, a wręcz hejtu. Jedna z rodzin tłumaczyła, że jakiś czas temu, po artykule prasowym, spotkała się z taką falą hejtu w internecie, że dzieci obawiając się obśmiewania przez rówieśników nie chciały nawet chodzić do szkoły. Hejterzy używali m.in. takich określeń, jak dziecioroby, czy pasożyty społeczne.
- Dlaczego w ogóle przejawia się postrzeganie rodzin wielodzietnych, jako patologicznych, skąd się to bierze? Kompletnie tego nikt nie wie. Musielibyśmy najpierw zrozumieć samo zjawisko hejtu, które jest falą nienawiści, która się wciąż przetacza i dotyczy różnych dziedzin. Spójrzmy, co się dzieje teraz na facebooku, gdzie młodzież może swobodnie manipulować wizerunkiem innych osób. Jeśli ktoś się komuś nie podoba może bez problemu wpłynąć na to, jak dana osoba będzie postrzegana przez środowisko. Kiedyś nie było to takie proste, bo nie było tak dużej dostępności komunikatorów. Z hejtem walczyć się nie da. Natomiast widziałbym tu ogromną rolę mediów, zwłaszcza mediów publicznych i potrzebę wspierania tych, którzy tego wsparcia potrzebują - mówi socjolog.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »