Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Nyska Karta Dużej Rodziny - ukłon w kierunku rodzin…
2017-12-13, 10:20 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych

[fot. Dorota Kłonowska]
[fot. Dorota Kłonowska]
11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i osoby, które wywodzą się z takich rodzin, a także sympatycy związku.
– Nie ma u nas żadnych struktur: zarządu czy przewodniczącego, wszyscy są równi i jednakowo współodpowiedzialni za działalność koła – mówi jedna z aktywniejszych członkiń Dorota Zahuta, mama czwórki dzieci. Koło spotyka się w miarę potrzeb i bieżących zadań, współpracuje też z władzami miasta i samorządem. Nyska Karta Dużej Rodziny, to jeden z przykładów takiej współpracy. Miasto – w ramach inicjatywy Związku Dużych Rodzin 3Plus – weszło w system ulg, zniżek i promocji dotyczących rodzin wielodzietnych. Chodzi o ulgowe bilety wstępu do ośrodków kultury czy obiektów sportowych, a nawet prywatnych obiektów, jak np. kino.

– Byliśmy tam niedawno z naszymi dziećmi i dostaliśmy po 2 zł upustu przy kupnie każdego biletu. Uzbierało się dzięki temu na dodatkowe napoje czy popcorn. Podobnie jest w NDK czy muzeum – mówi pani Dorota.

Joanna Krupska, szefowa Związku Dużych Rodzin 3Plus i pomysłodawczyni Karty Dużej Rodziny podkreśla, że przez cały czas trwają prace i starania, aby jak najwięcej samorządów przystąpiło do karty. – Pracują dla nas negocjatorzy, którzy nakłaniają różne podmioty do udzielania zniżek rodzinom wielodzietnym i podpisują z nimi umowy. To trudne i żmudne zadanie, ale bardzo satysfakcjonujące, bo warto pomagać rodzinom wielodzietnym – mówi Joanna Krupska, prywatnie matka siedmiorga dzieci.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »