Radio Opole » ROD - artykuły
2022-06-29, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Plenerowe studio z wizytą w Głogówku

Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Plenerowe studio Radia Opole z wizytą w Głogówku
Od początku lata, a nawet trochę wcześniej wystartowaliśmy z wielkimi urodzinami Radia Opole i NTO. Gramy dla Państwa od 70 lat. Każdego dnia odwiedzamy inną gminę regionu. I dziś nadawaliśmy prosto z Głogówka. Choć skwar i upał.. ziemię głogówecką przemierzał z mikrofonem Jakub Biel.
Królewskie miasto, muzyczna mekka. Skoro bywał tam i Jan Kazimierz i Beethoven coś musi w tym Głogówku być. Nagrań z pobytów tych jegomościów w miasteczku nie mamy, ale w archiwum Radia Opole są inne ciekawe dźwiękowe wspomnienia z gminy.

To może przygotowania do dożynek w 1985 roku. Redaktor Radia Opole wziął na spytki jeszcze przed imprezą - w warunkach codziennych - czyli przy robocie - starościnę dożynek Beatę Pulst, z zawodu dojarkę.

A teraz obrazowe - radiowe wspomnienie z Głogówka. Historia zaczyna się w 1645 roku, gdy dżuma zabiła połowę mieszkańców miasteczka. Hrabia Jerzy III Oppersdorf postanowił upamiętnić ofiary wotywnym dzwonem. 5 maja 1942 z rozkazu nazistów dzwon został zdjęty i przeznaczony do przetopienia na cele zbrojeniowe. Ocalał cudem. Odnaleziono go w 1949 roku w Hamburgu. A w 2001 roku wrócił do Głogówka. W operacji wciągnięcia go na wieżę kościoła Franciszkanów brała udział z mikrofonem Radia Opole red. Teresa Zielińska.
70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO prosto z Głogówka [autor: Jakub Biel]
Przygotowania do dożynek w Głogówku 1985 rok [archiwum Radia Opole]
Relacja Teresy Zielińskiej z powrotu dzwonu na wieżę kościoła w Głogówku w 2001 roku [archiwum Radia Opole]

ROD - artykuły

2024-04-24, godz. 16:00 Karierę zaplanuj na festiwalu! Ponad 30 stanowisk wystawienniczych, debaty i wykłady. Tak wyglądał dzisiaj Opolski Festiwal Kariery, zorganizowany w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy… » więcej 2024-04-24, godz. 15:30 Co nowego w sprawie centrum logistycznego w Świerklach? Mieszkańcy opolskiej dzielnicy Świerkle od lat obawiają się wielkiego inwestora, który najpierw miał wybudować tam ogromne szklarnie, a teraz chce by na… » więcej 2024-04-23, godz. 17:45 Nowe technologie na opolskich polach. Łazik pracuje na głubczyckich uprawach Nowe technologie w polu i w zagrodzie, to już się dzieje, także na Opolszczyźnie. Na polach uprawnych przedsiębiorstwa rolnego Top Farms w Głubczycach pracuje… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Dla czystej Odry. Znamy szczegóły akcji dla rzeki 20 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec weźmie udział w 3. edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra, która startuje już 26 kwietnia. W tym roku oprócz… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Poród francuski, czyli gwizdek i cesarka. Nowość w opolskim szpitalu Historyczny i wyjątkowy moment nie tylko dla szpitala, ale przede wszystkim dla mamy i jej nowo narodzonego dziecka. W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa… » więcej 2024-04-22, godz. 16:00 O puchar dyrektora, ale dla bezpieczeństwa wszystkich. VII Turniej Pierwszej Pomocy w Brzegu Zakrztuszenie u niemowlęcia, oparzenie chemiczne czy próba samobójcza - jak ratować skutecznie? Takie zadania postawiono uczestnikom VII Turnieju Pierwszej… » więcej 2024-04-22, godz. 15:45 "Ratowanie życia poprzez szczepienia". Mamy tydzień szczepień Trwa Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia potrwa do soboty (27.04), a hasło tegorocznej edycji brzmi 'Ratowanie życia poprzez… » więcej 2024-04-19, godz. 16:15 Kaczki w niebezpieczeństwie. Akcja na Pasiece Uczniowie z opolskiego Plastyczniaka ratowali kaczą rodzinę, która postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż ruchliwej ulicy Strzelców Bytomskich. » więcej 2024-04-19, godz. 09:39 Mają pomóc dzieciom w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej Uczą najmłodszych radzenia sobie z emocjami, pracy w grupie, wspólnych zabaw i rozmowy. Szkoły podstawowe w gminie Strzelce Opolskie realizują od kilku tygodni… » więcej 2024-04-18, godz. 16:10 Rozbije kamienie nerkowe w drobny pył... Nowoczesny sprzęt trafił do USK Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Chodzi o rozdrabnianie kamieni w drobny pył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »