Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-11, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Gmina Wilków kolejnym przystankiem na trasie jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA, FILM]

Gmina Wilków kolejnym przystankiem na trasie jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO
Choć to przede wszystkim gmina rolnicza prężnia działa tu klub jeździecki ze stadniną koni, a o bezpieczeństwo mieszkańców dba spora grupa strażaków ochotników. Mowa o gminie Wilków powiecie namysłowskim, gdzie dotarła dziś (11.07) wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Przypomnijmy, obie redakcje świętują wspólny jubileusz 70-lecia.
- Gmina Wilków jest gminą typowo rolniczą, płaską. Mamy tylko 3 procent lasów, ale jest tu po co przyjeżdżać. Gminę możemy kojarzyć z dużą farmą wiatrową. Ludzie się tu chętnie osiedlają, szczególnie w samym Wilkowie - mówi Bogdan Zdyb, wójt gminy Wilków.

Od 76 lat w Wilkowie funkcjonuje ochotnicza straż pożarna. - Założyli ją repatrianci, którzy przyjechali tutaj ze wschodu - mówi Wiesław Kwiecień, prezes zarządu gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Wilkowie. - Nasza jednostka liczy 68 członków, z czego 36 to osoby, które wyjeżdżają do akcji ratowniczo-gaśniczych. Pozostali to osoby wspierające oraz 6 młodzieżowych drużyn pożarniczych.

To właśnie na terenie tej gminy znajduje się najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w regionie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu KRUS. - Prowadzę to gospodarstwo już od 50 lat - mówi Wiesław Kowalczyk, rolnik z Bukowia. - Dzisiaj mamy bardzo nowoczesny sprzęt, skomputeryzowany, z nowoczesnymi nawigacjami. Te ciągniki praktycznie same mogą jeździć po polu, tylko trochę się je nadzoruje. W konkursie bierzemy udział po raz trzeci, zajęliśmy dotąd drugie i trzecie miejsce. Jesteśmy wprawieni w tym zadaniu. Trochę ulepszamy już wprowadzone rozwiązania i na ogół dbamy o bezpieczeństwo i porządek. Myślę, że komisję konkursową zachwyciło to, że zamiast środków chemicznych stosujemy preparaty bakteryjne.

Teraz państwo Kowalczykowie będą reprezentować nasze województwo na szczeblu krajowym.

Jutro (12.07) wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przeniesie się do gminy Lasowice Wielkie w powiecie kluczborskim.
Bogdan Zdyb
Wiesław Kowalczyk
Wiesław Kwiecień

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-25, godz. 07:00 Koniec remontu opolskiego odcinka autostrady A4. Od wtorku wraca stała organizacja ruchu We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »