Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-12-03, 10:22 Autor: Dorota Kłonowska

Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu?

Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy łączyły się i były dobrze oznakowane. Tym bardziej, że powoli pojawia się "E - bike. Nowoczesna turystyka", która była tematem konferencji.
- Rozmawialiśmy o elektrycznych rowerach, którymi interesuje się coraz więcej osób. Pod względem ekologicznym są one alternatywą nie tyle dla tradycyjnych rowerów, co dla samochodów. Potrzebne będą zatem dogodne trasy, a faktycznie jest z tym problem, bo gminy i powiaty budują wprawdzie ścieżki rowerowe, ale nieraz brakuje właściwej synchronizacji, połączeń tych ścieżek. Zwracałem na to uwagę – mówi uczestniczący w spotkaniu Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki UM w Nysie.
Gość programu Pogranicze odniósł się także do interwencji Henryka Szylara – turysty rowerowego, który w jednym z naszych programów krytykował brak oznakowania atrakcyjnej ścieżki rowerowej prowadzącej po wale Jeziora Nyskiego.
- To uzasadniona interwencja, faktycznie turyści, którzy nie znają terenu mogą stracić tam orientację. Niezwłocznie podjęliśmy rozmowy z Wodami Polskimi, które są zarządcą tego terenu i okazuje się, że najprawdopodobniej będzie możliwe postawienie tam znaków i tablic. Oczywiście na warunkach uzgodnionych z Wodami Polskimi, bo jezioro jest zbiornikiem retencyjnym. Procedury są skomplikowane, tak więc szybko nie będzie, ale już przygotowuję pierwsze pisma – mówi Anatol Bukała.
W audycji także rozmawiamy o unijnych, transgranicznych projektach realizowanych na polsko – czeskim pograniczu, o warunkach dla narciarzy i zimie w Czechach. Nasz gość poleca również atrakcyjne miejsca na rodzinne wycieczki po drugiej stronie granicy.
Anatol Bukała w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »