Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Audycje poświęcone Opolu

Audycje poświęcone Opolu

2018-11-08, 18:10 Autor: Joanna Matlak

Budżet Obywatelski Opola podzielony. Zwyciężyły 23 projekty

Aleksandra Zwarycz [fot. Joanna Matlak]
Aleksandra Zwarycz [fot. Joanna Matlak]
Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogólnomiejskich zadań makro.
Maksymalna kwota na realizację tego zadania wynosiła milion złotych, ale zwiększenie finansowania było możliwe z zaoszczędzonych 500 tysięcy złotych na projektach dzielnicowych. W głosowaniu wzięło udział niespełna 10 tysięcy mieszkańców, a na zwycięski projekt infrastruktury rowerowej oddano 1928 głosów.

- Zwyciężyły 23 projekty. Po wynikach widzimy, że współpraca międzydzielnicowa popłaca - mówi Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Zdecydowanie łatwiej było osiągnąć wystarczającą liczbę głosów do wygranej tym dzielnicom, które składały projekty wspólne. Miłym zaskoczeniem dla nas było to, że dzielnica Świerkle okazała się absolutnym pionierem. Tam głosowało 45% mieszkańców - mówi Zwarycz.

W ramach zadań mikro do 10 tysięcy zwyciężyło 11 projektów: m.in. JC zupa dla ubogich (1628 głosów), Piknik Piastowski (794 głosów), czy V Opolski Zjazd Pojazdów PRL (661 głosów). W tej kategorii ilością 2734 głosów zwyciężył projekt odkomarzania metodą ekologiczną.

Na projekty dzielnicowe w puli Budżetu Obywatelskiego Opola było 3,2 mln złotych, w sumie po 400 tysięcy na każdy z ośmiu rejonów, na które podzielono Opole. Zwyciężyło 10 projektów. Jednym z nich jest wspólny wypoczynek-jezioro Malina.

Jakie jeszcze projekty wygrały? Co będzie realizowane jako pierwsze? A jak wygląda realizacja projektów z poprzednich budżetów? O tym w rozmowie z Aleksandrą Zwarycz.
Z Aleksandrą Zwarycz rozmawia Joanna Matlak [18.10.2018]

Zobacz także

2017-10-19, godz. 16:00, Audycje z powiatów Aneta Werner-Wilk o dalszym postępowaniu w sprawie uchylonej uchwały krajobrazowej i pracy nad studium uwarunkowań przestrzennych Co daje z opolską uchwałą krajobrazową? Przyjęta w szybkim tempie została uchylona przez WSA, po skardze jednej z firm reklamowych. Ratusz wciąż czeka na pisemny odpis wyroku i wtedy zapadnie decyzja co stanie się z dokumentem. » więcej 2017-10-19, godz. 14:00, Audycje z powiatów Marcin Gambiec o sile rad dzielnic i postawie obywatelskiej opolan W najbliższą niedzielę część mieszkańców stolicy województwa pójdzie do urn. W 15 dzielnicach odbędą się wybory do rad dzielnic. Zagłosować możemy maksymalnie na 15 kandydatów. » więcej 2017-10-19, godz. 13:00, Audycje z powiatów Sebastian Smoliński o dębie szypułkowym rosnącym przy Wrocławskiej w Opolu, który ma szansę być 29 pomnikiem przyrody w stolicy regionu Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych przy ulicy Wrocławskiej, tuż za starym cmentarzem, ma być 29 pomnikiem przyrody w mieście. Ruszyła akcja informacyjna ratusza, którą najczęściej zainteresowane są organizacje pozarządowe… » więcej 2017-10-12, godz. 15:00, Audycje z powiatów Ceres na placu Daszyńskiego szykuje się do zimy. Przy fontannie prowadzone są prace konserwatorskie Do końca miesiąca potrwają prace konserwatorskie przy najstarszej w Opolu fontannie Ceres, stojącej na placu Daszyńskiego. Fontanna powstała w 1905 roku. Jest w ciągłym użytkowaniu i to właśnie woda powoduje największe ubytki. » więcej 2017-10-12, godz. 13:20, Audycje z powiatów Tomasz Maciaś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu o pierwszych łopatach wbijanych pod budowę bloków dla seniorów i powodach przesunięcia w czasie inwestycji… W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się pierwsze prace budowlane przy ulicy Dambonia w Opolu. To inwestycja Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »