Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-07-23, 12:15 Autor: Daniel Klimczak

Zamiast dwóch pociągów do Jeleniej Góry, Nysa może zyskać połączenie z Olsztynem i Polanicą-Zdrojem. Skorzystać ma także Prudnik

Dworzec kolejowy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec kolejowy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nie z Jeleniej Góry, a Polanicy Zdroju najprawdopodobniej już wkrótce pojedzie zatrzymujący się w Nysie i Prudniku dalekobieżny pociąg do Warszawy. Pasażerowie nie będą mogli pojechać nim do Opola, ale zyskają bezpośrednie połączenie ze stolicą kraju.
Przypomnijmy, że dotychczasowe plany Ministerstwa Infrastruktury zakładały uruchomienie dwóch dalekobieżnych pociągów zatrzymujących się w regionie. To TLK Sudety jadący z Jeleniej Góry do Krakowa, między innymi przez Świdnicę, Nysę, Prudnik czy Katowice, a także TLK Szczeliniec, który miał kursować w relacji Jelenia Góra - Warszawa przez Częstochowę, Opole, czy Nysę. O ile zamiary dotyczące pierwszego z nich pozostają aktualne, to, jak informuje Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych, powołując się na informacje z resortu, zamiast Szczelińca, na tory ma wyjechać skład wyższej kategorii, IC Kormoran.

Zmiana planów ma być spowodowana kwestiami technicznymi, a konkretnie niewystarczającą przepustowością na torach pomiędzy Opolem a Lublińcem, a także problemami z wykonaniem niektórych manewrów na stacji Opole Główne.

Mieszkańcy Nysy czy Prudnika nadal będą wówczas mogli dojechać w ten sposób do stolicy kraju, zyskując także bezpośrednie połączenie z Olsztynem. Pociąg miałby zatrzymywać się również między innymi w Kłodzku, Katowicach i Częstochowie.

Dodajmy, że oba połączenia mają być realizowane codziennie, a ich start najprawdopodobniej zbiegnie się z grudniową zmianą rozkładu jazdy na kolei.
Posłuchaj relacji naszego reportera

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »