Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-09-02, 07:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Szkoły muzyczne startują w tradycyjnej formie, choć nie brak modyfikacji w organizacji pracy

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Pełni optymizmu i stęsknieni za tradycyjnym nauczaniem - w taki sposób, u progu nowego roku szkolnego, zgodnie określają siebie, swoich podopiecznych i współpracowników przedstawiciele obu państwowych szkół muzycznych, które w naszym regionie kształcą nie tylko w pierwszym, czyli podstawowym stopniu, ale także w stopniu drugim, przygotowującym do wykonywania zawodu muzyka. Dla tych szkół obciążenie jest więc podwójne, kształci się w nich bowiem zarówno młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych, jak i uczniowie szkół średnich. Obie placówki stawiają jednak na tradycyjną formę nauczania.
Jak przyznaje Magdalena Czercowy, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, radość z powrotu po wakacjach jest podwójna.

- Rozpoczynamy stacjonarnie, bo wszyscy marzymy o powrocie do naszego budynku szkoły, który w zeszłym roku przeszedł termomodernizację, więc jest szkoła odświeżona, kadra jest przygotowana, przeszkolona, plan lekcji już jest na stronie internetowej szkoły - wylicza Czercowy.

Przypomnijmy, że planowe zakończenie termomodernizacji placówki (uwzględniające także polepszenie warunków sanitarnych), dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pokryło się z zawieszeniem zajęć w związku z sytuacją pandemiczną. Wcześniej, tj. w trakcie remontu zajęcia odbywały się w budynkach innych szkół, mi.n. Licem Ogólnokształcącego nr 1, szkoły plastycznej, ogniska muzycznego "Preludium" czy Szkoły Podstawowej TAK. Wyremontowana i doposażona szkoła pozwoli nie tylko na lepsze zachowanie warunków sanitarnych, ale także możliwość ewentualnego skorzystania z rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę w trybie hybrydowym lub zdalnym.

Unowocześnionym i odświeżonym budynkiem może się cieszyć także Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, która przeszła zabiegi termomodernizacyjne nieco wcześniej. W obu szkołach wprowadzono jednak modyfikacje w organizacji zajęć grupowych. Klasy, w których odbywają się zajęcia teoretyczne umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, jednak największe ograniczenia dotyczą realizacji zajęć w ramach zespołów muzycznych.

- Podzieliliśmy orkiestry i chóry - wyjaśnia wicedyrektor nyskiej szkoły muzycznej Beata Toczek.

Zmiany organizacyjne dotyczą także obecności rodziców na terenie placówki. Generalnie przyjęto rozwiązanie podobne do tego, jakie obowiązuje w przypadku szkół powszechnych. A to oznacza, że rodzice nie mogą uczestniczyć w zajęciach z instrumentu, czy odprowadzać uczniów do klas lekcyjnych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy rozpoczynają swoją edukację w szkole.

- Na teren szkoły nie wchodzą rodzice uczniów od drugiej klasy, czy to pierwszego stopnia, czy drugiego stopnia - wyjaśnia Beata Toczek. - Przez 2 tygodnie mamy tzw. okres próbny dla dzieci i rodziców, żeby poznali przede wszystkim instrument, specyfikę instrumentu, nauczyciela prowadzącego i ogólne zasady nauczania.

W opolskiej szkole muzycznej uwzględnia się natomiast pomoc rodziców w procesie nauczania w ramach pierwszych trzech klas szkoły muzycznej I stopnia. Dyrekcja podkreśla także możliwość przekazywania istotnych informacji m.in. za pomocą e-dziennika.

Przytoczone rozwiązania wynikają ze specyfiki kształcenia muzycznego, warto jednak uwzględnić istnienie drobnych różnic w wewnętrznych rozporządzeniach poszczególnych placówek edukacyjnych. Szczegółowe informacje na temat warunków organizowania zajęć w rozpoczętym właśnie roku szkolnym 2021/2022 można znaleźć na stronach internetowych placówek. Dotyczy to także szkół muzycznych I stopnia, które ulokowane są głównie w miastach powiatowych naszego regionu.

Więcej na ten temat dzisiaj (2.09) w audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Czercowy
Beata Toczek

Zobacz także

2020-08-10, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Na plaży mało kto przejmuje się koronawirusem. "Obostrzenia poszły w zapomnienie. Ludzie żyją, jakby nie było epidemii" Plażowicze wypoczywający nad Jeziorem Nyskim niechętnie stosują się do obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w czasie epidemii koronawirusa. Wypoczywających nad wodą nie odstraszają możliwe kary czy notowane w ubiegłym tygodniu rekordy… » więcej 2020-08-10, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Nyski magistrat będzie zachęcać do dzielenia się książkami. W mieście staną budki do bookcrossingu Nysa chce mocniej wspierać czytelnictwo. Wkrótce na ulicach miasta pojawią się instalacje służące do bookcrossingu, czyli społecznej wymiany książek. » więcej 2020-08-09, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Do Paczkowa i Otmuchowa najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wrócą dalekobieżne pociągi pasażerskie Paczków i Otmuchów najprawdopodobniej zyskają wkrótce dostęp do dalekobieżnych połączeń kolejowych. Bezpośrednio z tych miast będzie można dojechać między innymi do Warszawy. » więcej 2020-08-09, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Nyska uczelnia zapowiada powrót do tradycyjnej formy zajęć. "Profil studiów praktycznych wymaga bezpośredniego kontaktu" Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie chce, by wraz z nowym rokiem akademickim studenci wrócili do tradycyjnej formy zajęć. Władze uczelni w wydanym komunikacie zapowiadają jednak możliwość zdalnej nauki w szczególnych przy… » więcej 2020-08-09, godz. 08:45, Sport i turystyka Około 30 załóg rywalizowało w nocnych zawodach skuterów wodnych na Jeziorze Nyskim. To wyjątkowa impreza w skali kraju Około 30 załóg wzięło udział w nocnych zawodach Grand Prix Polski skuterów wodnych w slalomie równoległym rozgrywanych na Jeziorze Nyskim. To jedna z nielicznych tego typu imprez w naszym kraju. » więcej
356357358359360361362
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »