Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-09-02, 07:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Szkoły muzyczne startują w tradycyjnej formie, choć nie brak modyfikacji w organizacji pracy

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Pełni optymizmu i stęsknieni za tradycyjnym nauczaniem - w taki sposób, u progu nowego roku szkolnego, zgodnie określają siebie, swoich podopiecznych i współpracowników przedstawiciele obu państwowych szkół muzycznych, które w naszym regionie kształcą nie tylko w pierwszym, czyli podstawowym stopniu, ale także w stopniu drugim, przygotowującym do wykonywania zawodu muzyka. Dla tych szkół obciążenie jest więc podwójne, kształci się w nich bowiem zarówno młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych, jak i uczniowie szkół średnich. Obie placówki stawiają jednak na tradycyjną formę nauczania.
Jak przyznaje Magdalena Czercowy, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, radość z powrotu po wakacjach jest podwójna.

- Rozpoczynamy stacjonarnie, bo wszyscy marzymy o powrocie do naszego budynku szkoły, który w zeszłym roku przeszedł termomodernizację, więc jest szkoła odświeżona, kadra jest przygotowana, przeszkolona, plan lekcji już jest na stronie internetowej szkoły - wylicza Czercowy.

Przypomnijmy, że planowe zakończenie termomodernizacji placówki (uwzględniające także polepszenie warunków sanitarnych), dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pokryło się z zawieszeniem zajęć w związku z sytuacją pandemiczną. Wcześniej, tj. w trakcie remontu zajęcia odbywały się w budynkach innych szkół, mi.n. Licem Ogólnokształcącego nr 1, szkoły plastycznej, ogniska muzycznego "Preludium" czy Szkoły Podstawowej TAK. Wyremontowana i doposażona szkoła pozwoli nie tylko na lepsze zachowanie warunków sanitarnych, ale także możliwość ewentualnego skorzystania z rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę w trybie hybrydowym lub zdalnym.

Unowocześnionym i odświeżonym budynkiem może się cieszyć także Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, która przeszła zabiegi termomodernizacyjne nieco wcześniej. W obu szkołach wprowadzono jednak modyfikacje w organizacji zajęć grupowych. Klasy, w których odbywają się zajęcia teoretyczne umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, jednak największe ograniczenia dotyczą realizacji zajęć w ramach zespołów muzycznych.

- Podzieliliśmy orkiestry i chóry - wyjaśnia wicedyrektor nyskiej szkoły muzycznej Beata Toczek.

Zmiany organizacyjne dotyczą także obecności rodziców na terenie placówki. Generalnie przyjęto rozwiązanie podobne do tego, jakie obowiązuje w przypadku szkół powszechnych. A to oznacza, że rodzice nie mogą uczestniczyć w zajęciach z instrumentu, czy odprowadzać uczniów do klas lekcyjnych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy rozpoczynają swoją edukację w szkole.

- Na teren szkoły nie wchodzą rodzice uczniów od drugiej klasy, czy to pierwszego stopnia, czy drugiego stopnia - wyjaśnia Beata Toczek. - Przez 2 tygodnie mamy tzw. okres próbny dla dzieci i rodziców, żeby poznali przede wszystkim instrument, specyfikę instrumentu, nauczyciela prowadzącego i ogólne zasady nauczania.

W opolskiej szkole muzycznej uwzględnia się natomiast pomoc rodziców w procesie nauczania w ramach pierwszych trzech klas szkoły muzycznej I stopnia. Dyrekcja podkreśla także możliwość przekazywania istotnych informacji m.in. za pomocą e-dziennika.

Przytoczone rozwiązania wynikają ze specyfiki kształcenia muzycznego, warto jednak uwzględnić istnienie drobnych różnic w wewnętrznych rozporządzeniach poszczególnych placówek edukacyjnych. Szczegółowe informacje na temat warunków organizowania zajęć w rozpoczętym właśnie roku szkolnym 2021/2022 można znaleźć na stronach internetowych placówek. Dotyczy to także szkół muzycznych I stopnia, które ulokowane są głównie w miastach powiatowych naszego regionu.

Więcej na ten temat dzisiaj (2.09) w audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Czercowy
Beata Toczek

Zobacz także

2020-12-12, godz. 13:59, Wiadomości z regionu Ostatnie pożegnanie Janusza Sanockiego. "Był zorientowany na to, co najważniejsze" Rodzina, współpracownicy, politycy i opozycjoniści z czasów PRL pożegnali dziś (12.12) Janusza Sanockiego. Przypomnijmy, były polityk, samorządowiec, działacz opozycji antykomunistycznej zmarł w poniedziałek (7.12) w wyniku powikłań… » więcej 2020-12-12, godz. 09:43, Wiadomości z regionu Dziś uroczystości pogrzebowe Janusza Sanockiego. Rodzina apeluje o zachowanie bezpieczeństwa i datki dla hospicjum O 11.00 w bazylice pw. św. Jakuba i Agnieszki w Nysie rozpocznie się msza pogrzebowa w intencji zmarłego w poniedziałek (07.12) Janusza Sanockiego. » więcej 2020-12-12, godz. 07:30, Gospodarka Nysa czeka na lokatorów nowych mieszkań przy Franciszkańskiej. Chętni mogą zgłaszać się tylko do końca roku Ostatni dzwonek dla mieszkańców gminy Nysa chcących otrzymać przydział na mieszkanie komunalne przy ulicy Franciszkańskiej. Jeszcze tylko do końca roku magistrat czeka na zgłoszenia od potencjalnych lokatorów. » więcej 2020-12-11, godz. 13:30, Sport i turystyka Szansa na rewanż. Nyscy siatkarze pojechali do Radomia Stal Nysa zagra z Cerrad Enea Czarnymi Radom w meczu otwierającym weekend siatkarskiej PlusLigi. Dla podopiecznych Krzysztofa Stelmacha będzie to okazja do rewanżu za porażkę, jakiej doznali na własnym parkiecie. » więcej 2020-12-11, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Powiat nyski z ponad 10 milionami od rządu. Służba zdrowia, dzieci i młodzież - to filary planowanych inwestycji 10,3 miliona złotych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do powiatu nyskiego. Dzięki temu samorząd zainwestuje w służbę zdrowia, opiekę i edukację młodzieży, a także transport zbiorowy. » więcej
317318319320321322323
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »