Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-02-13, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyskich studentów obsługuje elektroniczny bibliotekarz. Książkomat będzie dostępny przez całą dobę

Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie muszą już odwiedzać biblioteki. Zamówione przez internet książki mogą odbierać w książkomacie, który pojawił się w budynku przy ulicy Chodowieckiego.
Zasada działania urządzenia przypomina tę znaną z popularnych w kraju paczkomatów. Jak wskazuje rektor uczelni, prof. Przemysław Malinowski, to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim studenci studiów niestacjonarnych.

- Zamawiają sobie w trakcie tygodnia taką książkę, potem spokojnie ją odbierają w niedzielę i także w niedzielę będą mogli ją zwrócić. Nie będą musieli przychodzić do biblioteki w trakcie godzin jej pracy, ale będą mogli o dowolnej porze dnia i nocy przyjść - tłumaczy.

Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych formalności. Dyrektor biblioteki nyskiej PWSZ Bogumiła Wojchowska-Marek zapewnia, że proces zamawiania książek nie będzie znacząco różnił się od dotychczasowego.

- Student wypożyczający książki musi w internetowym katalogu je zarezerwować z dostawą do ksiązkomatu. Jest taka opcja w katalogu przy rezerwacji zamówienia. Dostanie SMS i maila, i będzie wiedział, że tam może przyjść odebrać dane książki - wyjaśnia.

Oprócz odbioru, wypożyczone wcześniej książki można w podobny sposób także oddawać. Jak wskazuje Monika Kloryga z uczelnianej biblioteki, cały proces przebiega równie szybko i sprawnie.

- Jeżeli mamy akurat ze sobą legitymację, przykładamy ją do czytnika. Wtedy otwiera nam się przestrzeń, do której możemy włożyć pozycję. Wrzutnia "połyka" nam daną książkę, zwrot zostaje zarejestrowany - mówi.

Dodajmy, że montaż książkomatu jest jednym z elementów programu modernizacji biblioteki, w ramach którego zakupiono także bezprzewodowe znaczniki do książek, umożliwiające inwentaryzację zbiorów bez potrzeby wyciągania ich z półki. Całość kosztowała uczelnię około pół miliona złotych, jednak część pieniędzy pochodziła z unijnej dotacji.
prof. Przemysław Malinowski
Bogumiła Wojchowska-Marek
Monika Kloryga

Zobacz także

2024-09-25, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Szpital w Nysie wznowi działalność za mniej więcej miesiąc. Mieszkańcy korzystają ze szpitala polowego 3-4 tygodnie - tyle czasu zajmie przywrócenie funkcjonowania nyskiego szpitala powiatowego. Obecnie doraźną pomoc można otrzymać w szpitalu polowym zlokalizowanym obok Hali Nysa. Z tej formy pomocy codziennie korzysta nawet ponad setka… » więcej 2024-09-25, godz. 09:47, Wiadomości z regionu Dramatyczny obraz powodzi we wsi Wronów. "Czekaliśmy na strychu, aż ktoś po nas przypłynie" [ZDJĘCIA] Przez tydzień wieś Wronów w gminie Lewin Brzeski była niemal całkowicie odcięta od świata po zalaniu przez Nysę Kłodzką. Przez cały czas na miejscu pracowali jednak strażacy. » więcej 2024-09-24, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Woda w piwnicach, nie wszędzie prąd, w mieście pełno żołnierzy. Raport z Lewina Brzeskiego [ZDJĘCIA] Woda nadal stoi w piwnicach domów i bloków w Lewinie Brzeskim. To kolejny dzień sprzątania po zalaniu niemal 90 procent miasta. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »