Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-02-13, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyskich studentów obsługuje elektroniczny bibliotekarz. Książkomat będzie dostępny przez całą dobę

Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie muszą już odwiedzać biblioteki. Zamówione przez internet książki mogą odbierać w książkomacie, który pojawił się w budynku przy ulicy Chodowieckiego.
Zasada działania urządzenia przypomina tę znaną z popularnych w kraju paczkomatów. Jak wskazuje rektor uczelni, prof. Przemysław Malinowski, to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim studenci studiów niestacjonarnych.

- Zamawiają sobie w trakcie tygodnia taką książkę, potem spokojnie ją odbierają w niedzielę i także w niedzielę będą mogli ją zwrócić. Nie będą musieli przychodzić do biblioteki w trakcie godzin jej pracy, ale będą mogli o dowolnej porze dnia i nocy przyjść - tłumaczy.

Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych formalności. Dyrektor biblioteki nyskiej PWSZ Bogumiła Wojchowska-Marek zapewnia, że proces zamawiania książek nie będzie znacząco różnił się od dotychczasowego.

- Student wypożyczający książki musi w internetowym katalogu je zarezerwować z dostawą do ksiązkomatu. Jest taka opcja w katalogu przy rezerwacji zamówienia. Dostanie SMS i maila, i będzie wiedział, że tam może przyjść odebrać dane książki - wyjaśnia.

Oprócz odbioru, wypożyczone wcześniej książki można w podobny sposób także oddawać. Jak wskazuje Monika Kloryga z uczelnianej biblioteki, cały proces przebiega równie szybko i sprawnie.

- Jeżeli mamy akurat ze sobą legitymację, przykładamy ją do czytnika. Wtedy otwiera nam się przestrzeń, do której możemy włożyć pozycję. Wrzutnia "połyka" nam daną książkę, zwrot zostaje zarejestrowany - mówi.

Dodajmy, że montaż książkomatu jest jednym z elementów programu modernizacji biblioteki, w ramach którego zakupiono także bezprzewodowe znaczniki do książek, umożliwiające inwentaryzację zbiorów bez potrzeby wyciągania ich z półki. Całość kosztowała uczelnię około pół miliona złotych, jednak część pieniędzy pochodziła z unijnej dotacji.
prof. Przemysław Malinowski
Bogumiła Wojchowska-Marek
Monika Kloryga

Zobacz także

2023-09-15, godz. 09:27, Wiadomości z regionu Pożar hali w Nysie. Dwóch strażaków poszkodowanych podczas akcji gaśniczej Trzy godziny nyscy strażacy gasili nocny pożar w jednej z hal produkcyjnych przy ul. Podolskiej w Nysie. » więcej 2023-09-14, godz. 20:40, Wiadomości z regionu Ćwiczenia WOPR nad Jeziorem Nyskim. Wodniakom będzie pomagał dron Na Jeziorze Nyskim odbędą się jutro (15.09) ćwiczenia ratownicze z wykorzystaniem nowych pojazdów, które starostowie otrzymali od marszałka województwa. Auta terenowe wyposażone są między innymi w drony służące do poszukiwania… » więcej 2023-09-14, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Przed nami Nyski Festiwal Nauki. W programie ponad 100 ciekawych wydarzeń Dwudniowa impreza startuje w przyszłą środę (20.09). Swój potencjał dydaktyczny i naukowy zaprezentuje Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie. W programie znalazło się ponad 100 wydarzeń, wśród nich warsztaty, projekcje multimedialne… » więcej 2023-09-13, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie W sobotę wernisaż 'Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej'. Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji prezentującej bogate świadectwa kultury materialnej dawnych mieszkańców. » więcej 2023-09-12, godz. 17:08, Wiadomości z regionu PANS z wojskowym partnerem. Będzie kształcić kadry dla elitarnej jednostki Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie podpisała umowę z elitarną jednostką wojskową. » więcej
979899100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »