Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-03-01, 15:11 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa uczciła bohaterów walk o wolną Polskę. Dziś (01.03) odbyły się w tym mieście obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości rozpoczęły się w południe przed tablicą poświęconą pamięci majora Hieronima Dekutowskiego, który właśnie w tym miejscu, wydany przez swojego podwładnego, wpadł we wrześniu 1947 roku w zasadzkę zorganizowaną przez UB.

- Po wojnie długo nie doczekaliśmy się sprawiedliwości - zauważa Wojciech Jursza, żołnierz II batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej.

- Należałem do AK, a ta nasza grupa to była tak zwana Krysiacy. Pierwszą nagrodę dostałem? Dostałem. 25 lat na Syberii w łagrach. Mnie dobrze udało się, bo trafiłem w tak zwany "omstroj" i tam 5 lat przepracowałem - wspomina.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Mikołaja Kopernika, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a także złożono wieńce przed pomnikiem Patriotom Polskim.

Przybyli mogli także wysłuchać Poloneza a-moll Michała Ogińskiego w wykonaniu chóru Czerwony Goździk, wraz ze słowami autorstwa Józefa Szwaba.

Obchody zakończył minispektakl w Nyskim Domu Kultury, w którym przybliżono losy poety i żołnierza NSZ, Jerzego Kozarzewskiego. Dzięki pomocy Juliana Tuwima uniknął on kary śmierci, którą zamieniono na 10 lat więzienia. Po odsiadce, związał się z Nysą.
Wojciech Jursza
Polonez a-moll Michała Ogińskiego w wykonaniu chóru Czerwony Goździk

Zobacz także

2019-04-02, godz. 20:00, Gospodarka Nysa zbroi strefę i szuka dofinansowania na dalszą część inwestycji. "Musimy skończyć całość do czerwca przyszłego roku" Od kilku tygodni trwa zbrojenie części strefy przemysłowej pod Nysą. To jednak dopiero pierwszy etap prac na kilkudziesięciohektarowym obszarze. » więcej 2019-04-02, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Dzięki przyszłym fryzjerom, seniorki z Nysy zyskały nowy wygląd 12 kobiet uczęszczających na spotkania w nyskim Dziennym Domu Pobytu, zyskało dziś (02.04) nowy wygląd. W ramach warsztatów 'Magiczna wiosna - nowa fryzura na jesień życia', uczniowie Zespołu Szkól Technicznych w Nysie, spełniali… » więcej 2019-04-02, godz. 09:30, Sport i turystyka Nysa chce Plusligi, podobnie jak Suwałki i Tomaszów Mazowiecki Stal Nysa, Lechia Tomaszów Mazowiecki i Ślepsk Suwałki - to siatkarskie kluby, które złożyły akces do Plusligi w kolejnym sezonie. Wszystkie trzy ekipy wciąż mają szansę na zwycięstwo w zapleczu ekstraklasy, a brama do wyższej… » więcej 2019-04-02, godz. 08:32, Wiadomości z regionu Była burmistrz Nysy apeluje o większa liczbę miejsc pomocy niepełnosprawnym Jolanta Barska, była burmistrz Nysy, a obecnie powiatowa radna, chce by samorządy położyły większy nacisk na pomoc niepełnosprawnym. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zwracała uwagę na brak wolnych miejsc w warsztatach terapii… » więcej 2019-03-30, godz. 17:58, Kultura i rozrywka W poszukiwaniu „śląskości Śląska”. Nyskie muzeum zaprasza na wystawę 'Typowo śląskie!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości' - to motto wystawy, jaka została otwarta w nyskim muzeum. Jest ona efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji, poświęconej… » więcej
507508509510511512513
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »