Więcej plusów czy minusów ma według plażowiczów zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej koło Kluczborka? Mieszkańcy doceniają przystosowanie tego miejsca do wypoczynku, choć widzą kilka rzeczy do poprawy.
Przypomnijmy, oficjalnie to zbiornik retencyjny, zasilany wodą z rzeki Stobrawa, natomiast jest również plaża strzeżona latem przez ratowników. Choć w ubiegłym tygodniu kluczborski sanepid zbadał jakość wody i ocenił ją jako czystą oraz bezpieczną dla kąpieli, mieszkańcy mają co do tego wątpliwości.
- Woda jest zwyczajnie zanieczyszczona. Niby pływa wiele ryb, ale pływa też pełno pokarmu dla ryb. Jednym z plusów jest wyznaczenie punktu dla dzieci.
- Plaża nie jest czyszczona tak jak powinna – należałoby ją przesiewać. Poza tym na plaży jest dużo papierków. Inna sprawa, że powinno być więcej kabin do przebierania.
- Dla mnie jedynym minusem jest brudna woda. Przeważają plusy, bo można odpocząć, zrelaksować się, posiedzieć, poopalać się lub pojeździć na rowerze.
Wiceburmistrz Dariusz Morawiec odpowiada, że Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadzi w najbliższym czasie gruntowne sprzątanie i równanie plaży.
- Jeśli chodzi o przebieralnie, do tej pory nie zgłaszano nam, że potrzeba postawić ich więcej. Jeśli jest deficyt, należy o tym pomyśleć. Co do toalet, jeszcze w tym tygodniu zostaną ustawione toalety przenośne. Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że na parkingu przed zbiornikiem w budowie jest nowoczesna toaleta. Ona powinna być oddana do użytku w lipcu.
Pojawił się również wątek rozbudowy infrastruktury do aktywnego spędzania czasu nad wodą. Burmistrz Jarosław Kielar zapewnia, że takie plany są.
- Tam, gdzie aktualnie jest plac zabaw, złożyliśmy projekt. Moim zdaniem, jeśli uda się pozyskać pieniądze, w przyszłym roku przy udziale dotacji unijnych i własnej kasy ten teren zupełnie zmieni wygląd. Chodzi o modernizację placu zabaw, boisko do piłki plażowej, przeniesienie i zmodyfikowanie siłowni. Celem jest znaczne uatrakcyjnienie tego miejsca.
Mieszkańcy chcieliby także zagospodarowania wysepki na środku zbiornika. Burmistrz Kielar zwraca uwagę, że ona jest przede wszystkim domem ptactwa, a poza tym przy trudnej sytuacji powodziowej wyspę trzeba by zalać.