Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-06-25, 15:45 Autor: Witold Wośtak

"Krajowa czołówka" i "szkoła wybitna". Wiceminister rolnictwa i posłanka PiS na zakończeniu roku szkoły rolniczej w Bogdańczowicach

Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
"Ta szkoła należy do ścisłej czołówki w Polsce" - to słowa wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi z zakończenia roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach koło Kluczborka.
Szymon Giżyński zapewnia, że słyszał o tej placówce wiele pozytywnych słów. Przypomnijmy, szkoły rolnicze są zarządzane przez ministerstwo.

- Młodzi ludzie wybierają to miejsce całkowicie świadomie - mówi wiceminister Giżyński. - Patrzą, jaki sprzęt ma szkoła – czy jest nowoczesny – i podejmują na tej podstawie decyzję. Tutaj sytuacja jest bardzo dobra, bo szkoła jest znakomicie usprzętowiona. W tej chwili liczy się nowatorstwo i innowacje. Za chwilę do uprawy rolnictwa wejdą drony, kamery, czyli tak zwane rolnictwo precyzyjne. Wszystko to trafi do Bogdańczowic prędzej czy później. Według mnie wcześniej, bo ta szkoła ma znakomitą sławę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości i szefowej opolskich struktur tej partii, będąc na miejscu widzi się wybitną szkołę.

- To jest chyba wielka wartość szkoły w Bogdańczowicach, że ona ma w pewnym sensie ducha klasycznego. Mam na myśli tradycyjną szkołę, którą w wielkich miastach już trochę żegna się, a tutaj wciąż to trwa. Może właśnie dlatego, że to jest szkoła blisko wsi, ziemi i rolnictwa. Wyczuwa się tutaj swoisty humanitaryzm.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły zaznacza, że w Bogdańczowicach jest 250 uczniów. Zapytaliśmy, czy edukacja w czasie pandemii była wyjątkowo trudna.

- Ze względu na stan epidemii oraz realizację kształcenia metodami na odległość to był bardzo trudny rok w edukacji. Było tym bardziej trudno, że w szkołach kształcących w zawodach nie wszystkie treści nauczania można przenieść do platform e-learningowych. Za nami wyjątkowo trudny rok.

Maksymilian Baron, uczący się na technika architektury krajobrazu, miał najwyższą średnią w szkole. Jego zdaniem, plusem nauki zdalnej była większa ilość czasu do dyspozycji.

- Oczywiście trzeba było skupić się również na mniej ciekawych lekcjach z perspektywy części uczniów. Przez zdalne zajęcia nie było siedzenia w klasie i jeżeli ktoś bardzo nudził się, mógł otworzyć inną książkę lub po swojemu spożytkować czas edukacyjnie, a za chwilę znowu słuchać. Nie powiem, że to jest do końca dobre, bo powinno się słuchać na lekcjach, ale jednak możliwości były.

W całej Polsce jest 59 szkół rolniczych, a niebawem będzie ich 61.
Szymon Giżyński
Violetta Porowska
Mirosław Kryształowicz
Maksymilian Baron

Zobacz także

2021-02-26, godz. 15:00, Gospodarka Kluczbork: gastronomia zwolniona z opłaty za sprzedaż alkoholu. To kolejny samorząd dający ulgę przedsiębiorcom Gmina Kluczbork również zwolniła gastronomię z tegorocznej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu. » więcej 2021-02-26, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Potrzeba 5 milionów zł na operację w USA. Iwonę z Kluczborka zabija jej własny kręgosłup 34-letnia Iwona Glazer z Kluczborka potrzebuje 5 milionów złotych, by dalej żyć. Kobieta cierpi na zaawansowaną kifoskoliozę piersiowo-lędźwiową dużego stopnia z towarzyszącą jej zaawansowaną osteoporozą. Schorzenie jest tak… » więcej 2021-02-25, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Będzie trudniej wyjść i wyjechać z rynku w Kluczborku. Remont muzeum wiąże się z ograniczeniami w ruchu przy Bramie Krakowskiej Są i będą utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym przy kluczborskim rynku. Pełną parą ruszył remont dachu i poddasza Muzeum im. Jana Dzierżona przy ulicy Zamkowej. » więcej 2021-02-24, godz. 18:30, Gospodarka Malowanie ławek i praca przy zieleni. Dłużnicy kluczborskiej spółdzielni mogą odpracować zaległości Możliwość odpracowania długu daje swoim mieszkańcom Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w Kluczborku. » więcej 2021-02-24, godz. 13:36, Gospodarka W kluczborskiej strefie ekonomicznej zostały tylko cztery działki. "Są firmy zainteresowane inwestowaniem" - Podatki i miejsca pracy - to główne korzyści płynące z naszej strefy inwestycyjnej - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. - Do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej należymy od 2005… » więcej
223224225226227228229
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »