Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-06-25, 15:45 Autor: Witold Wośtak

"Krajowa czołówka" i "szkoła wybitna". Wiceminister rolnictwa i posłanka PiS na zakończeniu roku szkoły rolniczej w Bogdańczowicach

Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
"Ta szkoła należy do ścisłej czołówki w Polsce" - to słowa wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi z zakończenia roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach koło Kluczborka.
Szymon Giżyński zapewnia, że słyszał o tej placówce wiele pozytywnych słów. Przypomnijmy, szkoły rolnicze są zarządzane przez ministerstwo.

- Młodzi ludzie wybierają to miejsce całkowicie świadomie - mówi wiceminister Giżyński. - Patrzą, jaki sprzęt ma szkoła – czy jest nowoczesny – i podejmują na tej podstawie decyzję. Tutaj sytuacja jest bardzo dobra, bo szkoła jest znakomicie usprzętowiona. W tej chwili liczy się nowatorstwo i innowacje. Za chwilę do uprawy rolnictwa wejdą drony, kamery, czyli tak zwane rolnictwo precyzyjne. Wszystko to trafi do Bogdańczowic prędzej czy później. Według mnie wcześniej, bo ta szkoła ma znakomitą sławę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości i szefowej opolskich struktur tej partii, będąc na miejscu widzi się wybitną szkołę.

- To jest chyba wielka wartość szkoły w Bogdańczowicach, że ona ma w pewnym sensie ducha klasycznego. Mam na myśli tradycyjną szkołę, którą w wielkich miastach już trochę żegna się, a tutaj wciąż to trwa. Może właśnie dlatego, że to jest szkoła blisko wsi, ziemi i rolnictwa. Wyczuwa się tutaj swoisty humanitaryzm.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły zaznacza, że w Bogdańczowicach jest 250 uczniów. Zapytaliśmy, czy edukacja w czasie pandemii była wyjątkowo trudna.

- Ze względu na stan epidemii oraz realizację kształcenia metodami na odległość to był bardzo trudny rok w edukacji. Było tym bardziej trudno, że w szkołach kształcących w zawodach nie wszystkie treści nauczania można przenieść do platform e-learningowych. Za nami wyjątkowo trudny rok.

Maksymilian Baron, uczący się na technika architektury krajobrazu, miał najwyższą średnią w szkole. Jego zdaniem, plusem nauki zdalnej była większa ilość czasu do dyspozycji.

- Oczywiście trzeba było skupić się również na mniej ciekawych lekcjach z perspektywy części uczniów. Przez zdalne zajęcia nie było siedzenia w klasie i jeżeli ktoś bardzo nudził się, mógł otworzyć inną książkę lub po swojemu spożytkować czas edukacyjnie, a za chwilę znowu słuchać. Nie powiem, że to jest do końca dobre, bo powinno się słuchać na lekcjach, ale jednak możliwości były.

W całej Polsce jest 59 szkół rolniczych, a niebawem będzie ich 61.
Szymon Giżyński
Violetta Porowska
Mirosław Kryształowicz
Maksymilian Baron

Zobacz także

2021-08-03, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można przyjąć łącznie w dwunastu miejscach. » więcej 2021-08-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Będą dodatkowe łózka w ZOL-u w Kluczborku. Jest milion złotych dotacji z RFIL Milion złotych dotacji przyznano Powiatowemu Centrum Zdrowia w Kluczborku na utworzenie filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. » więcej 2021-07-29, godz. 19:00, Wiadomości z regionu 2 mln zł na dopłaty do komunikacji publicznej dla opolskich samorządów. "Teraz my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie wnioski" Osiem gmin, jeden powiat i jeden związek międzygminny otrzymały rządowe dofinansowanie do organizacji transportu publicznego. Dzisiaj (29.07.) w Reńskiej Wsi podpisano stosowne umowy. Najwięcej, bo po nieco ponad 300 tys. zł, otrzymały… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50, Wiadomości z regionu Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie wobec liderów organizacji. » więcej 2021-07-27, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama Powstań Śląskich'. Wystawa w formie fotoplastykonu opowiada historię trzech… » więcej
194195196197198199200
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »