Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-04-22, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Stare piece, spaliny i odnawialne źródła energii. Konferencja "Dla klimatu" I LO w Kluczborku z okazji Dnia Ziemi

Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencję "Dla klimatu" zorganizowali dzisiaj z okazji Dnia Ziemi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiologiczną przyjęto formę spotkania online.
Była oczywiście mowa o szeroko rozumianych zmianach klimatycznych, między innymi o smogu czy odnawialnych źródłach energii. Andrzej Buła, marszałek województwa, zwrócił uwagę, że jednym z celów strategicznych naszego województwa jest "opolskie zeroemisyjne". - Nie będziemy tacy od razu, ale chodzi o sposób myślenia - przekonuje.

- Można pomyśleć, że opolskie zeroemisyjne to jest na przykład bardzo atrakcyjny transport publiczny, który nie wymaga od nas poruszania się prywatnym samochodem. Inny przykład to dotarcie z kluczborskiego Rynku nad zbiornik i na plażę dzięki bezpiecznej ścieżce rowerowej, którą wybudowano w ramach Strategii Niskoemisyjnej. To będzie pokazywać zmianę naszego stylu życia.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, zwrócił uwagę również na inteligentne zarządzanie energią.

- To jest zarządzanie, w którym o odpowiednich porach, na przykład nocą, wyłącza się część oświetlenia lub stosuje się spadek napięcia, aby lampy świeciły, ale minimalnie. One dadzą wtedy efekt świetlny, czyli bezpieczeństwo, natomiast nie zużywalibyśmy tyle energii. Wiemy przecież, że duże zużycie prądu jest szkodliwe dla naszego środowiska.

W większych miastach transport drogowy stanowi 60 procent emisji pyłów, a szczególnie szkodliwe są samochody z silnikiem diesla. - One są wyposażone w specjalne filtry cząstek stałych - mówi dr inż Dorota Kaleta, naukowiec z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Oczywiście ten filtr ma swoją żywotność i po pewnym czasie powinien zostać wymieniony. Niestety w Polsce istnieje jednak praktyka, wedle której wycina się ten filtr z układu oddechowego, zamiast wymienić go, wydając dość dużo pieniędzy. Wówczas te cząstki pyłu dostają się wprost do powietrza atmosferycznego.

Szacuje się, że w Polsce jest nadal około trzech milionów starych pieców zwanych kopciuchami.
Andrzej Buła
Jarosław Kielar
Dorota Kaleta

Zobacz także

2021-12-10, godz. 19:30, Gospodarka Będą produkować sprzęt estradowy czy montować skrzynie transportowe. Osadzeni znajdą pracę w nowej hali produkcyjnej w Kluczborku Równe 9 miesięcy trwała budowa hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym w Kluczborku. Dziś (10.12) nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Dzięki tej inwestycji 50 osadzonych znajdzie tam zatrudnienie przy produkcji sprzętu estradowego i… » więcej 2021-12-09, godz. 13:39, Wiadomości z regionu Z małego pojazdu nic nie zostało. W Biskupicach doszczętnie spłonął samochód osobowy Mikropojazd, którym można poruszać się maksymalnie do 45 km/h, spalił się doszczętnie dzisiaj (09.12) rano w Biskupicach na drodze krajowej nr 41. Z samochodu pozostały tylko felgi i metalowe szkielety siedzeń. Ze względu na duże… » więcej 2021-12-08, godz. 21:00, Gospodarka Zbilansowany projekt budżetu gminy Kluczbork na 2022 rok. Będą pieniądze na inwestycje, ale jest kilka niewiadomych 164 miliony złotych - tyle samo wydatków i dochodów jest w projekcie budżetu gminy Kluczbork na 2022 rok. » więcej 2021-12-08, godz. 14:10, Wiadomości z regionu Kluczborska policja ma nowe narkotestery dzięki współpracy z urzędem miejskim Kluczborski magistrat przekazał miejscowej policji 50 narkotestów o wartości blisko pięciu tysięcy złotych. » więcej 2021-12-08, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Do 6 milionów złotych wzrosła wartość inwestycji w kluczborskim szpitalu. Urząd marszałkowski przyznał drugą dotację Dodatkowe 2,5 miliona złotych przyznano kluczborskiemu starostwu na przebudowę Powiatowego Centrum Zdrowia. Unijne pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, a więc decyzja zapadła w urzędzie marszałkowskim. » więcej
164165166167168169170
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »