W Prudniku podpisano umowę na utworzenie spółki, która zbuduje mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W ten sposób w 10 gminach z południa Opolszczyzny ma powstać ponad 1000 lokali.
Każda z gmin otrzymała po 3 miliony złotych, które pozwolą częściowo sfinansować budowę. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński wskazuje, że to już kolejna tego typu inicjatywa w kraju.
- Dzisiaj zakładamy już 14. SIM w kraju, pierwszy na Opolszczyźnie. KZN wniesie do tej spółki dwa grunty, w gminie Strzelce Opolskie oraz w Kędzierzynie-Koźlu - tłumaczy.
Swoje grunty pod budowę przekażą też gminy. Tak będzie między innymi w Prudniku. Burmistrz Grzegorz Zawiślak zapowiada, że miasto wybuduje w ten sposób mieszkania u zbiegu ulic Frankla i Skowrońskiego.
- Od 30 lat w Prudniku nie wybudowano żadnego budynku wielorodzinnego. Jest to naprawdę przełomowy moment dla miasta. Jestem przekonany, że te 200 mieszkań zaspokoi chociaż część potrzeb. Docelowo, jeżeli będzie taka potrzeba, kolejne mieszkania będziemy chcieli budować - dodaje.
Około 220 lokali powstanie również w Kędzierzynie-Koźlu. Prezydent miasta Sabina Nowosielska zauważa, że rozwiązanie to umożliwi wsparcie tych rodzin, które do tej pory nie mogły ubiegać się o mieszkania z gminnego zasobu.
- Dotychczas tak ustawa mówi, że jeżeli gmina buduje, to oczywiście są to mieszkania socjalne, czyli dla osób, które w danym momencie są w cięższej sytuacji finansowej. Wiele młodzieży kończy szkołę, kończy studia, ale okazuje się, że dobrze zarabiają, więc nie może dostać takiego mieszkania socjalnego - zauważa.
Mieszkania powstaną także w mniejszych gminach, takich jak na przykład Głogówek. Burmistrz Piotr Bujak zapowiada, że w ten sposób dach nad głową znajdzie kilkadziesiąt rodzin.
- Planujemy wybudować około 40 nowych mieszkań na nieruchomości przy ulicy Konopnickiej. Jest to bardzo duża szansa dla naszych mieszkańców, bo rynek mieszkaniowy w Głogówku jest bardzo chłonny - wyjaśnia.
Ponadto do spółki przystąpiły gminy Baborów, Branice, Kietrz, Otmuchów, Strzelce Opolskie, Walce i Ujazd.
Inicjatywę wspiera poseł ziemi opolskiej Marcin Ociepa. Ze względu na posiedzenie sejmu parlamentarzysta nie mógł być obecny podczas powołania spółki, jednak połączył się z samorządowcami przez internet, mówiąc, że SIM-y są jednym z elementów strategii rządu w zakresie wsparcia rozwoju mieszkalnictwa.
- Inaugurujemy działalność pierwszego na Opolszczyźnie SIM-u z kapitałem startowym ponad 30 milionów złotych jako element zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o Polskim Ładzie - przekonywał.
Dodajmy, że realizacja projektu ma zakończyć się w 2023 lub 2024 roku. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest również powołanie podobnej spółki na północy regionu.