Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-06, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Młodsze dzieci w szkołach wiejskich, starsi uczniowie do miasta. Zmiany oświatowe w gminie Olesno stały się faktem

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wachowie [fot. Witold Wośtak]
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wachowie [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Oleśnie, 05.04.2022 r. [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Oleśnie, 05.04.2022 r. [fot. Witold Wośtak]
Trzy szkoły wiejskie będą przeznaczone dla uczniów klas 1-3, a starsze dzieci przejdą do szkoły podstawowej numer 1 w Oleśnie. Rada miejska przyjęła na wtorkowej (05.04) sesji uchwały dotyczące szkół w Wachowie, Wojciechowie i Sowczycach.
Ważny jest czynnik ekonomiczny, bo w ubiegłym roku gmina dostała ponad 12,5 miliona złotych subwencji na podstawówki, a na ich utrzymanie wydano przeszło 21 milionów.

- Opolski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował te zmiany - mówi Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy. - Wszystkie zmiany budzą opór i wątpliwości, natomiast jestem przekonany, że nasze zmiany wywołają nie tylko racjonalizację wydatków. Przede wszystkim to zapewni dzieciom oraz młodzieży bardzo dobre warunki kształcenia – z dobrą bazą sportową i bardzo dobrze wyposażonymi pracowniami.

Na sesję przyjechały trzy mieszkanki Wachowa, aby kolejny raz wyrazić swoje niezadowolenie. - Olesno już jest przepełnione, a urzędnicy chcą tam dopychać jeszcze nasze dzieci. Poza tym nie oszukujmy się – w mieście dzieci ze wsi są traktowane całkowicie inaczej.

- Nie uważam, aby dzieci później miały problem z integracją społeczną i nie umiały dostosować się do życia. Trzech synów chodziło do szkoły w Wachowie, kiedy jeszcze było gimnazjum i nie było problemu z adaptacją.

- Myślę, że moje wnuki również będą chodzić do tej szkoły i chciałabym szkoły sześcioklasowej. Lepiej nie przesyłać małych dzieci po trzeciej klasie do innych szkół.

Burmistrz Sylwester Lewicki przekonuje, że gmina Olesno jest jednym z niewielu opolskich samorządów, która w ciągu 15 ostatnich lat nie zlikwidowała żadnej szkoły.

- Utworzyliśmy natomiast cały szereg nowych oddziałów przedszkolnych. Mam wrażenie, że trzeba być skrajnie złośliwym, aby mówić o wykonywaniu przez nas rewolucyjnych ruchów, ograniczających dostępność odpowiedniego poziomu kształcenia dla naszych dzieci i młodzieży.

Dodajmy, do ośmiu szkół podstawowych w gminie Olesno uczęszcza łącznie 1229 uczniów.
Janusz Wojczyszyn
Mieszkanki Wachowa
Sylwester Lewicki

Zobacz także

2017-05-28, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Jubileuszowy "Rocznik Powiatu Oleskiego" gotowy Oleskie starostwo wydało 10. jubileuszowy 'Rocznik Powiatu Oleskiego'. W monografii znajdziemy ponad 30 artykułów napisanych przez: naukowców, dziennikarzy i duchownych, które poruszają zarówno historyczne jak i aktualne problemy powiatu… » więcej 2017-05-25, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Każdy może przyjść i zbadać swoją trzeźwość Samoobsługowy alkomat stanął na komendzie policji w Oleśnie. Teraz każdy będzie tam mógł bez pomocy policjantów sprawdzić swoją trzeźwość. » więcej 2017-05-21, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Nie wyremontowała go chorągiew, wyremontuje miasto. Dom Harcerza w Oleśnie zostanie odrestaurowany Dom Harcerza w Oleśnie przejdzie długo wyczekiwany remont. Kilka lat temu miasto kupiło budynek od Opolskiej Chorągwi, która nie była w stanie go utrzymywać. » więcej 2017-05-18, godz. 21:31, Wiadomości z regionu Wykonawca dróg na oleskim osiedlu Walce zapewnia, że remont będzie bezbolesny dla mieszkańców Nie będzie dużych utrudnień dla mieszkańców związku z remontem dróg na oleskim osiedlu Walce - tak zapewnia firma, która wygrała przetarg. Dziś (18.05) odbyło się spotkanie wykonawców drogi razem z władzami Olesna i zainteresowanymi… » więcej 2017-05-18, godz. 19:00, Gospodarka Zamiast kredytu będą obligacje. Olesno szuka pieniędzy na finansowanie inwestycji Olesno chce wypuścić obligacje warte 6 milionów złotych, po to, aby finansować zaplanowane inwestycje. Zadłużenie miasta sięga teraz 17 milionów i wynosi prawie 30% budżetu. » więcej
134135136137138139140
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »