Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik…
2017-07-25, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. PH)

Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz

Witold Pilecki podczas procesu [fot. "Głos Ludu", marzec 1948, Domena publiczna]
Witold Pilecki podczas procesu [fot. "Głos Ludu", marzec 1948, Domena publiczna]
Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie, którzy sprzeciwiali się rozpoczęciu walki w stolicy.

Fiasko Akcji Burza, która miała być wystąpieniem wobec wkraczającej do Polski armii sowieckiej przez Armię Krajową w roli sojuszników-gospodarzy po aresztowaniu oficerów AK w Wilnie i Lwowie było bezdyskusyjne. Już jesienią 1943 roku powołano do życia głęboko zakonspirowaną organizację NIE, która miała przejść do działania po zajęciu Polski przez armię sowiecką. Członkowie organizacji NIE otrzymali od komendy głównej AK rozkaz zabraniający im udziału w akcji Burza, a więc także w Powstaniu Warszawskim. Należał do nich słynny ochotnik z Auschwitz rotmistrz Witold Pilecki.
Przypomnijmy, że Pilecki odznaczył się już jako kawalerzysta w wojnie polsko-bolszewickiej, a kolejną piękną kartę zapisał podczas kampanii wrześniowej dowodząc szwadronem kawalerii, który zniszczył siedem niemieckich czołgów i zestrzelił dwa samoloty. W roku 1940 Pilecki dokonał rzeczy, która przyniosła mu największą sławę i uznanie, a mianowicie wykorzystując tożsamość poszukiwanego żołnierza dobrowolnie wszedł w uliczną łapankę i pozwolił się zesłać do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Celem tego przedsięwzięcia było zdobycie wiarygodnych informacji o tym co się dzieje w obozie koncentracyjnym. Poprzez przygotowane wcześniej kanały przerzutowe Witold Pilecki przesyłał do dowództwa AK raporty na temat sytuacji w obozie. Jego relacje przekazywane były do Szwecji i dalej do krajów alianckich i są uważane ze jedne z najrzetelniejszych opracowań na temat niemieckiego ludobójstwa.

Po ucieczce i powrocie do Warszawy wbrew rozkazom wziął udział w powstaniu warszawskim. Początkowo walczył jako strzelec w kompanii „Warszawianka”, a potem jako dowódca oddziału w zgrupowaniu „Chrobry”. Po zakończeniu powstania był jeńcem Stalagu w Łambinowicach, na Opolszczyźnie. Stąd przewieziono go do Murnau, gdzie doczekał się wyzwolenia przez Amerykanów. Wstąpił wówczas do II korpusu polskiego we Włoszech i jako emisariusz generała Andersa do siatki NIE wrócił do Warszawy. Zorganizował tam grupę konspiracyjną, która jednak w maju 1947 roku uległa aresztowaniu. Po okrutnym śledztwie i pokazowym procesie Witold Pilecki skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »