Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta…
2017-08-02, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (fot. MS)

Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz

Stanisław Ryszard Dobrowolski [Źródło: http://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stanislaw-dobrowolski,8284.html]
Stanisław Ryszard Dobrowolski [Źródło: http://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stanislaw-dobrowolski,8284.html]
Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność do AK poniosło rozmaite konsekwencje, ale wielu też potrafiło przystosować się do nowych czasów.

Wśród tych, którzy odnaleźli się w nowym ustroju był poeta, prozaik i tłumacz Stanisław Ryszard Dobrowolski. Urodził się 14 marca 1907 roku w warszawskiej rodzinie robotniczej. Studiował filologię polską następnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W wieku 22 lat zadebiutował jako poeta na łamach dziennika „Robotnik”. Trzy lata później wydano jego tomik poezji zatytułowany „Pożegnanie Termopil”. Przyjaźnił się z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Lucjanem Szenwaldem, z którym stworzył radykalny program „sztuki uspołecznionej”, który lansował m.in. w miesięczniku „Nowa Kwadryga”.

Podczas okupacji niemieckiej włączył się w literacką działalność konspiracyjną, równocześnie jednak ukończył tajną podchorążówkę i uzyskał promocję oficerską. Jako oficer AK wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił najpierw do stalagu Lamsdorf w Łambinowicach, a następnie do oflagu Gros-Born w dzisiejszym Bornym Sulinowie.
Po wyzwoleniu przez wojska sowieckie wrócił do Warszawy i wstąpił do ludowego wojska polskiego, w którym po ukończeniu odpowiedniego kursu został oficerem politycznym i korespondentem wojennym. Pisał m.in. do czasopisma „Polska Zbrojna” i do „Nowin Literackich”. Pełnił funkcję sekretarza generalnego Związku Zawodowego Literatów Polskich, był dyrektorem departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, był prezesem ZAIKS-u, a w latach 1954-1957 był kierownikiem literackim Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Równocześnie działał aktywnie w PZPR i awansował w strukturach wojskowych. W roku 1976 na wiecu na Stadionie X-lecia potępił robotnicze protesty w Radomiu i Ursusie nazywając je „warcholstwem”.

W swojej przedwojennej twórczości literackiej skupiał się głównie na życiu warszawskich robotników. Podczas okupacji napisał szereg patriotycznych pieśni, spośród których największą popularność zdobyły „Szturmówka” i „Warszawskie dzieci”. Stanisław Ryszard Dobrowolski zmarł 27 listopada 1985 roku w Warszawie.
Godzina W - Odcinek 8 (02.08.17)

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »