Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć
Radio Opole » Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć » Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć - informacje…

Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć - informacje o obchodach

2017-02-18, 12:00 Autor: Mariusz Majeran

Radio Opole zaprasza na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Od najbliższego poniedziałku (20.02) rusza cykl audycji i imprez zatytułowanych "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Do 3 marca na antenie Radia Opole i w samym Opolu odbędą się spotkania oraz imprezy poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
- Przygotowaliśmy szereg ciekawych imprez i audycji - podkreśla Jacek Łuczak, sekretarz programu Radia Opole. - Tradycyjnie Radio Opole włącza się w obchody ważnych rocznic narodowych. Najbliższe wydarzenie, najbliższa rocznica to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ten projekt robimy wspólnie, jako współorganizator z wojewodą opolskim, marszałkiem województwa opolskiego i prezydentem Opola. Na naszej antenie cykl audycji edukacyjnych pod tytułem "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Proszę nas słuchać od poniedziałku o godzinie 7:20 i 11:20, proszę słuchać tych audycji, bo będzie do nich dołączony konkurs.

- A najbliższe wydarzenie z całego cyklu już w poniedziałek o godzinie 19:00. Bardzo ciekawy spektakl Teatru Nie Teraz z Tarnowa z przedstawieniem "Wyklęci". Naprawdę gorąco polecam. Znakomita inscenizacja. Mogę tylko powiedzieć, że ciekawa dlatego, że rzecz rozgrywa się w środku widowni, nie na scenie - mówi sekretarz programu. Spektakl zaprezentowany zostanie w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu.

Szczegóły projektu patriotycznego naszej rozgłośni na stronie internetowej Radia Opole. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. Oficjalne uroczystości zaplanowano 1 marca na placu Wolności w stolicy województwa.
Jacek Łuczak cz. 1
Jacek Łuczak cz. 2

Zobacz także

2017-03-02, godz. 11:39, Kultura i rozrywka Żołnierze Wyklęci będą tematem spotkania z Kajetanem Rajskim w Radiu Opole Spotkanie autorskie z Kajetanem Rajskim w studiu M Radia Opole będzie okazją do posłuchania i porozmawiania o Żołnierzach Wyklętych. » więcej 2017-02-26, godz. 18:37, Wiadomości z regionu "Tropem Wilczym" z Głubczyc do wsi Królowe [FILM, ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób postanowiło uczcić pamięć żołnierzy wyklętych w Głubczycach. Trasa 1963 metrów 'Tropem Wilczym' biegła wzdłuż parku miejskiego. » więcej 2017-02-26, godz. 13:06, Wiadomości z regionu 350 osób stanęło na starcie biegu „Tropem Wilczym” w Opolu W ponad 240 miastach w Polsce odbywają się dzisiaj biegi w intencji żołnierzy wyklętych. Na trasie biegu „Tropem Wilczym” w Opolu stanęło ok. 350 osób. Wystartowali - symbolicznie - z wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych na ulicy… » więcej 2017-02-26, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Pobiegną "Tropem Wilczym", aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych Już po raz piąty w niedzielę (26.02) w wielu miastach Polski, w tym m.in. w Opolu, Głubczycach Grodkowie oraz Kluczborku, wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'. » więcej 2017-02-25, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Opolanie wyruszą na Wilcze Ścieżki. Weź udział w grze terenowej W Opolu w sobotę już po raz trzeci zostanie rozegrana gra miejska Wilcze Ścieżki, która ma przybliżyć uczestnikom tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi w naszym regionie. » więcej
123
2017-02-10, 21:25

"Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Audycja i program obchodów

Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, NN, por. Zdzisław Badocha
Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, NN, por. Zdzisław Badocha
Najpierw przeżyli wojnę z Niemcami, potem stanęli do walki z nowym okupantem, a przez lata pamięć o nich była wymazywana. Radio Opole zaprasza na historyczny cykl "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć" oraz do wzięcia udziału w imprezach i uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 20 lutego do 3 marca na antenie Radia Opole i w samym Opolu odbędą się spotkania i imprezy poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Oficjalne uroczystości zaplanowano 1 marca na Placu Wolności w stolicy województwa.

Radio Opole zaprasza szczególnie do słuchania cyklu Bolesława Bezega "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Na koniec każdego felietonu konkurs z atrakcyjnymi nagrodami! Do wygrania monety okolicznościowe "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" wydane przez NBP. Emisja od 20 lutego do 3 marca o godz. 7:20 i 14:20.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Opole 2017

20 lutego - 3 marca
godz. 7:20 i 14:20 - Cykl audycji radiowych „Żołnierze Niezłomni”,autor Bolesław Bezeg
Radio Opole

20 lutego
godz. 18:00 - Spektakl Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa pt. „Wyklęci”
Sala Kinowa MDK w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1 (wstęp wolny)

25 lutego
godz. 10:00 - Gra miejska „Wilcze ścieżki” – mieszkańcy Opola i regionu (grupy do 10 osób, zgłoszenia i informacje: 10wedrownicza@wp.pl)
„Szachownica” przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, ul. Minorytów

26 lutego
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.Siedem biegów lokalnych na Opolszczyźnie pod patronatem Wojewody Opolskiego
Głubczyce, Grodków, Kluczbork, Namysłów, Opole, Praszka, Zawadzkie

27 lutego
godz. 19:00 - Andrzej Nowak i Złe Psy - koncert w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, ul. Piastowska 14A, (bezpłatne bilety w recepcji Radia Opole)

28 lutego
godz. 18:30 - Uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, urzędów państwowych, wojska, uczelni, szkół ponadgimnazjalnych, kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych, służb mundurowych i zaproszonych gości
Katedra Opolska

1 marca
godz. 13:00 - Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Odznaczenie osób zasłużonych w propagowaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu. Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości
Sala Herbowa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

godz. 16:00 - Rozpoczęcie oficjalnej uroczystości: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów i zniczy. Zakończenie uroczystości o godz. 17:00
Pomnik Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, Plac Wolności w Opolu

2 marca
godz. 19:00 - Spotkanie autorskie z Kajetanem Rajskim – autorem dwutomowej, publikacji „Wilczęta – rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”
Studio „M”, Radio Opole (wstęp wolny)

3 marca
godz. 16:00 - III Opolski test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
Sala Herbowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego


Organizatorzy:
Wojewoda Opolski
Marszałek Województwa Opolskiego
Prezydent Miasta Opola
Radio Opole
Instytut Pamięci Narodowej

Współorganizatorzy:
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Kuratorium Oświaty w Opolu
Fundacja Dla Dziedzictwa
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu
"Gazeta Polska" Klub w Opolu

Przypomnijmy, ubiegłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przebiegały pod hasłem: „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Więcej informacji na naszej podstronie.
Plakat opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [materiały organizatora]
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »