Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć
Radio Opole » Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć » Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć - informacje…

Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć - informacje o obchodach

2017-02-26, 13:06 Autor: Agnieszka Pospiszyl

350 osób stanęło na starcie biegu „Tropem Wilczym” w Opolu

Bieg "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bieg "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W ponad 240 miastach w Polsce odbywają się dzisiaj biegi w intencji żołnierzy wyklętych. Na trasie biegu „Tropem Wilczym” w Opolu stanęło ok. 350 osób. Wystartowali – symbolicznie – z wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych na ulicy Struga.
- Na starcie zameldowali się ludzie z całej Opolszczyzny – mówi Grzegorz Lech, prezes stowarzyszenia „Jedna Odra”, współorganizator opolskiego biegu. – W dzisiejszym biegu wzięło udział ok. 250 uczestników, przynajmniej tylu mieliśmy zarejestrowanych na listach. Trasa ze wspólnego startu z wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych na ulicy Struga rozdziela się na krótszą pętlę za halą Gwardii i wbiega na Bulwar Nadodrzański. Druga, ta dłuższa pętla na 6 kilometrów, biegnie w stronę kąpieliska Bolko, również wbiega na Bulwar Nadodrzański, obie się łączą i jest wspólna meta.

Wśród uczestników nie brakowało seniorów i uczniów szkół podstawowych, było wiele rodzinnych reprezentacji. Zawodników dopingowali ich najbliżsi. Tak jak Patryka z Praszki, któremu kibicowała żona Joanna i syn Kubuś.

- Chcemy uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, zebraliśmy tu nasze dziecko, żeby już od małego chłonęło tę wiedzę. Przyjechaliśmy rodzinnie, żeby od razu w dziecku krzewić tą pamięć, tę historię, żeby zobaczyło, przyzwyczajało się – mówią.

Co roku przybliżanych jest dziesięć życiorysów żołnierzy wyklętych. W tym roku są to członkowie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, m.in. Danuta Siedzikówna „Inka”, Łukasz Ciepliński „Pług” czy Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Większość uczestników opolskiego biegu wystartowała ubrana w koszulki właśnie z ich podobiznami.
Grzegorz Lech
Patryk i Joanna z Praszki

Zobacz także

2017-02-24, godz. 10:47, Patronaty - polecamy Złe Psy w NCPP - transmisja w poniedziałek od 19:00 na antenie Radia Opole Bilety na ten koncert już się rozeszły, ale mamy dobrą informację: wydarzenie będziemy transmitować na antenie głównej Radia Opole. Mowa o koncercie zespołu Złe Psy, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek (27.02) w Narodowym… » więcej 2017-02-21, godz. 15:48, Patronaty - polecamy Pobiegną Tropem Wilczym dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych Tego dnia Biegi Tropem Wilczym wystartują w ponad 200 miejscach w całej Polsce. W województwie opolskim odbędą się w Opolu, Głubczycach, Kluczborku, Namysłowie, Praszce, Zawadzkie, a także po raz pierwszy w Grodkowie. Start w niedzielę… » więcej 2017-02-21, godz. 05:00, Kultura i rozrywka Zaklęci "Wyklęci". Teatr Nie Teraz zawitał do Opola 'Wyklęci' to tytuł spektaklu wystawionego (20.02) w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Autorska sztuka Tomasza Antoniego Żaka, dyrektora Teatru Nie Teraz, dotyka problemu Żołnierzy Wyklętych. W Opolu wystawiona została po raz pie… » więcej 2017-02-20, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Hołd dla Żołnierzy Wyklętych również na antenie Radia Opole Radio Opole włączyło się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. » więcej 2017-02-19, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Jest koncepcja architektoniczna Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Za stworzenie muzeum odpowiada opolanin - Rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny dotyczący wyglądu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - potwierdził w porannej rozmowie w cztery oczy Arkadiusz Karbowiak, dyrektor Instytucji Gospodarki Budżetowej… » więcej
123
2017-02-10, 21:25

"Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Audycja i program obchodów

Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, NN, por. Zdzisław Badocha
Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, NN, por. Zdzisław Badocha
Najpierw przeżyli wojnę z Niemcami, potem stanęli do walki z nowym okupantem, a przez lata pamięć o nich była wymazywana. Radio Opole zaprasza na historyczny cykl "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć" oraz do wzięcia udziału w imprezach i uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 20 lutego do 3 marca na antenie Radia Opole i w samym Opolu odbędą się spotkania i imprezy poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Oficjalne uroczystości zaplanowano 1 marca na Placu Wolności w stolicy województwa.

Radio Opole zaprasza szczególnie do słuchania cyklu Bolesława Bezega "Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć". Na koniec każdego felietonu konkurs z atrakcyjnymi nagrodami! Do wygrania monety okolicznościowe "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" wydane przez NBP. Emisja od 20 lutego do 3 marca o godz. 7:20 i 14:20.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Opole 2017

20 lutego - 3 marca
godz. 7:20 i 14:20 - Cykl audycji radiowych „Żołnierze Niezłomni”,autor Bolesław Bezeg
Radio Opole

20 lutego
godz. 18:00 - Spektakl Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa pt. „Wyklęci”
Sala Kinowa MDK w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1 (wstęp wolny)

25 lutego
godz. 10:00 - Gra miejska „Wilcze ścieżki” – mieszkańcy Opola i regionu (grupy do 10 osób, zgłoszenia i informacje: 10wedrownicza@wp.pl)
„Szachownica” przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, ul. Minorytów

26 lutego
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.Siedem biegów lokalnych na Opolszczyźnie pod patronatem Wojewody Opolskiego
Głubczyce, Grodków, Kluczbork, Namysłów, Opole, Praszka, Zawadzkie

27 lutego
godz. 19:00 - Andrzej Nowak i Złe Psy - koncert w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, ul. Piastowska 14A, (bezpłatne bilety w recepcji Radia Opole)

28 lutego
godz. 18:30 - Uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, urzędów państwowych, wojska, uczelni, szkół ponadgimnazjalnych, kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych, służb mundurowych i zaproszonych gości
Katedra Opolska

1 marca
godz. 13:00 - Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Odznaczenie osób zasłużonych w propagowaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu. Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości
Sala Herbowa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

godz. 16:00 - Rozpoczęcie oficjalnej uroczystości: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów i zniczy. Zakończenie uroczystości o godz. 17:00
Pomnik Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, Plac Wolności w Opolu

2 marca
godz. 19:00 - Spotkanie autorskie z Kajetanem Rajskim – autorem dwutomowej, publikacji „Wilczęta – rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”
Studio „M”, Radio Opole (wstęp wolny)

3 marca
godz. 16:00 - III Opolski test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
Sala Herbowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego


Organizatorzy:
Wojewoda Opolski
Marszałek Województwa Opolskiego
Prezydent Miasta Opola
Radio Opole
Instytut Pamięci Narodowej

Współorganizatorzy:
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Kuratorium Oświaty w Opolu
Fundacja Dla Dziedzictwa
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu
"Gazeta Polska" Klub w Opolu

Przypomnijmy, ubiegłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przebiegały pod hasłem: „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Więcej informacji na naszej podstronie.
Plakat opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [materiały organizatora]
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »