Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » 'Samorządowa Loża Radiowa' z Ozimka (01.02.2020)…
2020-02-01, 15:57 Autor: Jan Poniatyszyn (oprac. Maciej Wajler)

"Samorządowa Loża Radiowa" z Ozimka (01.02.2020) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20)
Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe wybory odbędą się 9 lutego, gdyż zmarł dotychczasowy burmistrz Jan Labus. Debatę kandydatów prowadziliśmy z Urzędu Gminy i Miasta w Ozimku.
Na wstępie naszej debaty kandydaci na burmistrza Ozimka przedstawili się i zaprezentowali swoje programy wyborcze.

- Mam 44 lata, od 20 lat mieszkam w Ozimku i z mężem wychowuję dwójkę dzieci - powiedziała Joanna Bachłaj, która o fotel burmistrza ubiega się z własnego komitetu wyborczego. - W tutejszym urzędzie gminy zajmuję się pozyskiwaniem środków unijnych na inwestycje i tzw. miękkie zadania, które znacząco mają wzmocnić samorządowy budżet. Zajmuję się również organizacjami pozarządowymi oraz klubami sportowymi. W Ozimku jestem prezesem Stowarzyszenia Activ Team, które zajmuje się organizacją dwóch sztandarowych biegów. Działam też w Lokalnej Grupie Działania Kraina Dinozaurów. W swoim programie wyborczym stawiam na cztery filary: infrastruktura, ekologia, edukacja, aktywni mieszkańcy i aktywna rodzina. Są to remonty dróg, budowa chodników, tworzenie ścieżek rowerowych oraz rewitalizacja i zagospodarowanie Wyspy Rehdanza oraz utworzenie przy boisku „Orlik” terenu na park rekreacji. Ekologia to ekodoradca, pracownik urzędu, który pomaga osobom fizycznym przy pozyskiwaniu środków m.in. na kotły, odnawialne źródła energii. Edukacja to doposażenie placówek oświatowych, modernizacja szkolnej bazy sportowej i rozwój współpracy między placówkami miast partnerskich.

- Jeżeli dane mi będzie wygrać te wybory, to przed nami rok ciężkiej pracy – mówi Ryszard Jan Gajda z Komitetu Wyborczego Ryszarda Jana Gajdy – Koalicja Polska. - Z perspektywy lat 2014-20 wiele funduszy, dotacji, czy dofinansowań się już kończy. Dlatego ten rok będzie dla mnie szczególnie ważny, by stworzyć w pierwszej kolejności wydział promocji, pozyskania środków unijnych i nowego inwestora. To rok, w którym razem ze wszystkimi władzami gminy siądziemy do jednego stołu, włączymy myślenie i stworzymy budżet na miarę naszych potrzeb. To rok, który dla mnie, przyszłego burmistrza, będzie wspólnie z urzędnikami przygotowaniem się do unijnej perspektywy finansowej lat 2021-27, aby wspólnymi siłami wyciągnąć rękę po wszystkie możliwe dotacje, dofinansowania. Nie ma rzeczy niemożliwych. W pierwszej kolejności teleopieka dla osób najbardziej potrzebujących, gminna infolinia pomagająca w rejestracji w wizycie do lekarza, pomoc w zakupach, czy zorganizowanie transportu. Uwolnienie autobusów gminnych tzw. gimbusów dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Przyjazny urząd dla mieszkańców, inwestorów, gdzie wszystkie sprawy załatwią w jednym miejscu. Czyste powietrze to ekodoradca, który pomoże skutecznie wypełnić wniosek. Drodzy mieszkańcy, pamiętajcie, że Ozimek to nie jest Eldorado. Tutaj nie ma ukrytego złota. Tu trzeba to złoto pozyskać.

Jako następny z kandydujących na burmistrza Ozimka swój program zaprezentował 48-letni Krzysztof Koźlik z Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej: - Mam dwójkę dzieci. Od urodzenia jestem mieszkańcem Krasiejowa. Całe życie zawodowe związane z Urzędem Gminy i Miasta Ozimek, a jest to już ponad 23 lata. Od 1989 roku jestem przewodniczącym Rady Sołeckiej Krasiejowa, a od 2000 roku prezesem Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa. Od dwóch kadencji zasiadam w Radzie Powiatu Opolskiego. Mój program obejmuje siedem płaszczyzn wzajemnie ze sobą powiązanych. Jest to oferta skierowana do mieszkańców, przedsiębiorców, młodzieży i dzieci, seniorów, organizacji pozarządowych oraz odbiorców kultury. Najważniejsze założenia programu to: rozwój infrastruktury i poczucie bezpieczeństwa poprzez budowę chodników i traktów pieszo-rowerowych wspólnie z powiatem i województwem oraz drogami krajowymi; budowa oraz renowacja dróg gminnych, miejsc parkingowych, poprawa oświetlenia przejść dla pieszych; zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców, którzy z wielu miejscowości nie mają możliwości dostać się np. do lekarza w Ozimku; rolą burmistrza będzie znalezienie potencjalnych inwestorów i skojarzenie ich z właścicielami prywatnych terenów, system ulg podatkowych: jeżeli chodzi o środowisko to wsparcie programu „Czyste powietrze”, ale również gazyfikacji gminy, dalsze dotowanie wymiany pieców.

- Jestem sołtysem Szczedrzyka – przedstawił się Mirosław Wieszołek, 43-letni radny Ozimka, kandydujący na burmistrza z Komitetu Wyborczego Wyborców Razem dla Ozimka. - Chciałbym zachęcić mieszkańców do udziału w wyborach 9 lutego. W swoim programie postawiłem na dwa główne filary. To przede wszystkim będzie ożywienie gospodarcze i społeczne oraz jakość życia i ekologia. W pierwszym z tych obszarów stawiam na nawiązanie skutecznej współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i deweloperami przemysłowymi. Mam nadzieję, że będzie to powiązane również ze zmianą miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Będzie to propozycja związana z uzbrajaniem terenów dla przedsiębiorców, przygotowaniem dla nich systemu ulg oraz stworzeniem punktu obsługi inwestora. Myślę także o jednym corocznym spotkaniu z przedsiębiorcami. W obszarze poprawy ożywienia społecznego widzę potrzebę lepszej komunikacji społecznej, lepszą współpracę z organizacjami pozarządowymi. Jest to też aktywizacja osób starszych, powołanie młodzieżowej rady gminy, wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców oraz poprawa jakości ich obsługi w urzędzie gminy. Przede wszystkim byłoby to polepszenie oferty związanej z budownictwem mieszkaniowym, dbałością o rozwój infrastruktury edukacyjnej i rekreacyjnej, budową chodników, parkingów, przejść dla pieszych, poprawą bezpieczeństwa. W obszarze ekologii myślę o poprawie jakości powietrza, gazyfikacji, wymianie pieców i monitoringu tego powietrza. W programie mam też zawarte obszary rewitalizacji dworca kolejowego, centrum Krasiejowa, modernizacji ścieków oraz cieku Białka w Grodźcu.

W kolejnej rundzie radiowej debaty kandydaci na burmistrza Ozimka zadawali po jednym pytaniu każdemu z kontrkandydatów. Na koniec prowadzący program skierował do uczestników debaty swoje pytania.
Gośćmi Jana Poniatyszyna byli:
  • Joanna Bachłaj KWW Joanna Bachłąj
  • Ryszard Jan Gajda KWW Ryszarda Gajdy Koalicja Polska
  • Krzysztof Koźlik KWW Mniejszość Niemiecka
  • Mirosław Wieszołek KWW Razem dla Ozimka

Zobacz także

2021-07-31, godz. 15:32 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 31 lipca 2021 r. [FILM] Brzeg znany jest z Zamku Piastów Śląskich. Czy jednak miasto i gminy tego powiatu inwestują w inne atrakcje turystyczne? Pytaliśmy o to w Samorządowej Loży… » więcej 2021-07-24, godz. 14:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.07.2021)- zobacz i posłuchaj [FILM] Przygraniczne położenie gmin i powiatów ma atuty związane z geograficzną lokalizacją. Dotyczy to m.in. możliwości współpracy międzynarodowej. Czy ten… » więcej 2021-07-17, godz. 12:23 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.07.2021)- zobacz i posłuchaj [FILM] O rozwoju gospodarczym, inwestycjach i branży turystycznej w gminach powiatu krapkowickiego debatowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Z regionem tym kojarzony… » więcej 2021-07-10, godz. 12:27 "Samorządowa Loża Radiowa" (10.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] O rozwoju turystyki w powiecie nyskim debatowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Region ten ma największą bazę noclegową na Opolszczyźnie. Są tam Góry… » więcej 2021-07-03, godz. 12:52 "Samorządowa Loża Radiowa" (03.07.2021) - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy skutki pandemii zahamowały rozwój bazy turystycznej i rekreacyjnej? Jak to wyglądach w Opolu i gminach powiatu? W samorządowej debacie nawiązaliśmy też… » więcej 2021-06-26, godz. 12:41 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 czerwca 2021 roku Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost wydatków samorządów lokalnych na pomoc społeczną. Przykładem są Domy Pomocy Społecznej. Utrzymanie ich mieszkańców… » więcej 2021-06-19, godz. 12:08 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 czerwca 2021 r. Minęła połowa pięcioletniej kadencji samorządów lokalnych. Czas na bilans ich dokonań. Dla samorządów istotny był koniec starej perspektywy finansowej… » więcej 2021-06-12, godz. 15:20 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (12.06.2021) Dopłacanie do systemu gospodarki odpadami, mimo że niezakazane, nie powinno być standardem – tak samorządowców przestrzega Grzegorz Czarnocki, prezes RIO… » więcej 2021-06-05, godz. 13:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (05.06.2021) Trwa rozliczanie organów wykonawczych samorządów lokalnych. Weryfikowane są efekty działalności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zarządów powiatów… » więcej 2021-05-30, godz. 12:34 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (29.05.2021) Opolszczyzna jest na trzecim miejscu w kraju, w przeliczeniu liczby zabytków na 1000 mieszkańców. Takie są wyliczenia Najwyższej Izby Kontroli. Wiele obiektów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »