Audycja op. 33 (16/07/2017) Wakacje to czas wytchnienia i zabawy. Różnorodny repertuar składający się na koncerty promenadowe, także skłania do tego, by bardziej niż zwykle, bawić się muzyką i czerpać z jej różnorodności pełnymi garściami. Tak właśnie było i prawdopodobnie będzie w przyszłości.
Od 12 lipca Nysa rozbrzmiewa dźwiękami wiolonczeli, nie zawsze tak klasycznie jak mogłoby się to wydawać. Zjawisko to nazywa się Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) i po raz czwarty przyciągnęła na Opolszczyznę wiolonczelistów z całej Europy. Oszczędzę Wam opowieści o samej Akademii. Przynajmniej tym razem. Zresztą wystarczy przejrzeć zapowiedzi kolejnych koncertów, by dowiedzieć się w czym rzecz. [Słuchacze audycji mogli zorientować się co nieco za sprawą Wiadomości muzycznych, otwierających audycję]. Nie byłoby MAW, gdyby nie pewien zespół, założony przez czterech przyjaciół i zarazem wybitnych wiolonczelistów młodego pokolenia.
Nazwa zespołu jest prosta i wymowna zarazem: Polish Cello Quartet. Jest to bowiem jedyny polski kwartet wiolonczelowy, który specjalizuje się wykonawstwie muzyki przeznaczonej oryginalnie na 4 wiolonczele. A jednocześnie zespół promujący muzykę nieoswojoną i łamiący różnorodne schematy myślenia o muzyce. Niedawno ukazał się debiutancki krążek zespołu, zatytułowany Discoveries. [Fragmentu wysłuchaliśmy w audycji]. Wiele można by o tym zespole powiedzieć, ale lepiej posłuchać co sami artyści mają do powiedzenia, bo Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec, to bardzo sympatyczni i ciekawi ludzie.
Pamiętajcie, że to tylko namiastka tego, co się dzieje w Nysie pomiędzy 12 a 22 lipca. Przegląd wydarzeń, wrażenia uczestników (tych grających i słuchających) i muzyczne fragmenty złożą się na kolejny odcinek audycji.
I jeszcze jedno: nagrania, które towarzyszyły rozmowie w trakcie audycji pochodziły z koncertu inauguracyjnego IV Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, udostępnione dzięki uprzejmości Janusza Dąbrowskiego, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie.
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!