Audycja op. 19 (30/04/2017) Tygodnie przygotowań i godziny prób, by odbył się koncert. Praca nie tylko muzyków, ale także ekipy radiowej. Wszytko po to, by pierwsza część koncertu mogła być transmitowana. Wreszcie godziny pracy, by ukazała się ona - wyjątkowa płyta wydana wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu i Radio Opole SA [wł.: Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Opolu "RADIO OPOLE" SA - przyp. red.]. Płyta zawierająca nagrania z koncertu "Orkiestra Pokoleń".. a właściwie niemal cały koncert! Nie zmieściła się jedynie uwertura. Jeśli jednak ktoś nie miał szansy usłyszeć jej 3 lutego, usłyszał ją w tej audycji.
Relacja z przygotowań do koncertu "Orkiestra Pokoleń" (Głuchołazy: 01/02/2017)
Sławomir Lackert i Hubert Prochota w rozmowie o "Koncercie na obój i orkiestrę" Józefa Świdra (Głuchołazy: 01/02/2017)
Hubert Prochota - wspomnienia i podsumowanie projektu "Orkiestra Pokoleń" (cz. 1)
Hubert Prochota - wspomnienia i podsumowanie projektu "Orkiestra Pokoleń" (cz. 2)
Zacznijmy jednak od początku... Opolska szkoła muzyczna świętuje w tym roku szkolnym 70-lecie swego istnienia. Z tej okazji od dłuższego czasu przygotowywano wiele koncertów i atrakcji. A jeśli szkoła, to i orkiestra symfoniczna, którą od lat prowadzi niegdysiejszy dyrektor szkoły - Hubert Prochota. Orkiestrowicze mówią o nim "to nasz Paan". I w którymś momencie dawni orkiestrowicze - Katarzyna Karwaczyńska i Piotr Kosarga - wpadają na pomysł, że może warto by skrzyknąć orkiestrowiczów różnych roczników, by wspólnie, po latach, razem z "Paanem", dać jubileuszowy koncert. Spotkać się jak za dawnych lat na warsztatach w Głuchołazach, przez kilka dni pracować od rana do nocy nad wybranym repertuarem i wystąpić publicznie. Radio Opole, jako patron medialny, włączyło się do tej wyjątkowej akcji, a i miasto - uznając, że to ciekawe wydarzenie w roku jubileuszowym (wszak samo świętuje 800-lecie swego istnienia) - także wsparło szalony plan. Centralna akcja odbyła się 3 lutego w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Ile emocji towarzyszyło uczestnikom tych wydarzeń - wiedzą oni sami, a nie da się tego opisać żadnymi słowami czy dźwiękami...
A jednak dźwięki tego co się działo, zostały zarejestrowane, przygotowane przez Arkadiusza Tomasza Czyżewskiego, realizatora Radia Opole, który także jest absolwentem opolskiej szkoły muzycznej. W audycji powróciliśmy do wydarzeń z początku lutego tego roku, a zaczęliśmy od wizyty w Głuchołazach (dokładnie w połowie warsztatów), by przeskoczyć na koncert. Jest mi niezmiernie miło, że w tę muzyczną podróż mogłam Was zaprosić... - także jako absolwentka szkoły-jubilatki.
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!