Audycja op. 55 (26/11/2017) "65 lat minęło..."! - tyle trwa historia Radia Opole. Audycja rozpoczęła się małym zapożyczeniem dźwiękowym - nie przypadkowo. Dokładnie 26 listopada, kartka z kalendarza wskazuje symboliczną datę urodzin opolskiej rozgłośni. To okazja, by życzć wszystkim twórcom i współtwórcom - ze Słuchaczami na czele - wszystkiego muzycznego i dobrego odbioru na kolejne 65 lat. To także doskonała sposobność, by - w ślad za redakcyjnym kolegą (Krzysztofem Dobrowolskim) - przybliżyć postać kompozytora, który przez wiele lat był silnie związany z Ziemią Opolską i Radiem Opole. A jeśli już odkrywać mało znane karty historii muzyki, to można pójść dalej i nie poszukać choćby związków pewnego norweskiego kompozytora z Chopinem. Można także poszukać - po raz kolejny - ambasadorów muzyki polskiej w świecie. I tak właśnie się stało...
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!