Audycja op. 46 (08/10/2017) Obyło się bez drastycznych kroków, a metamorfoza przebiegła płynnie. Od 8 października ruszyła trzygodzinna formuła programu, w którym sporo miejsca poświęcone będzie aktualnościom ze świata muzyki. Także tego lokalnego. Przyglądanie się temu co dzieje się w Filharmonii Opolskiej, jak wygląda edukacja muzyczna i czym tętni muzyczny świat - to będą stałe punkty niedzielnych programów (o świątecznych innym razem). Wymiennie pojawiać się będą także cykle tematyczne, a wśród nich "Sportowe oblicze muzyki".
W audycji zabrzmiał "Merkury. Skrzydlaty posłaniec" czyli trzecia z siedmiu planet składających się na suitę Gustava Holsta "Planety" op. 32. Był to przedsmak muzycznej strony multimedialnego widowiska, jakie przygotowuje Filharmonia Opolska na 13 października br. O muzycznej warstwie opowiada Katarzyna Karwaczyńska (specjalista ds. organizacji pracy artystycznej), zaś techniczną stronę przedsięwzięcia przybliża Michał Grocholski (kierownik działu organizacji i promocji Filharmonii Opolskiej).
Przygodę z odkrywaniem Sportowego oblicza muzyki (czyli tego, co łączy muzykę i sport) rozpoczęliśmy od zestawienia dwóch, niemal bliźniaczych utworów. Jeden z nich powstał w 1992 roku i stanowi swego rodzaju adaptację innego utworu, powstałego.. 265 lat wcześniej! A zestawienie obu kompozycji powinno zainteresować nie tylko fanów muzyki barokowej, ale przede wszystkim miłośników Ligii Mistrzów UEFA. Aby jednak zrozumieć w czym rzecz, trzeba przywołać brzmienie hymnu Ligii Mistrzów UEFA.
T. Britten: Hymn Ligii Mistrzów UEFA (pełna wersja)
Fakt, że sportowy hymn jest utworem muzycznym, nie jest głównym powodem przywołania tego przykładu. Istota leży jeszcze głębiej... w klasyce. A konkretniej - jak się rzekło - w czasach barokowych. Przedstawiona w powyższym filmie kompozycja powstała w 1992 roku. Napisał ją brytyjski kompozytor Tony Britten. W nagraniu wzięła udział Królewska Orkiestra Filharmoniczna z Londynu (Royal Philharmonic Orchestra) oraz chór współpracujący z brytyjską orkiestrą kameralną, funkcjonującą pod nazwą Academy of St. Martin in the Fields. Tekst hymnu, zawierający frazy w trzech językach (niemieckim, francuskim i angielskim), także jest dziełem Brittena. Dla nas najważniejsza jest jednak warstwa muzyczna. I tu dochodzimy do sedna sprawy, bowiem kompozytor wykorzystał materiał pierwszego z czterech hymnów koronacyjnych (tzw. Anthemy) Georga Friedricha Händla. Oryginalna kompozycja, zatytułowana Zadok the Priest, została napisana pomiędzy 9 września a pierwszą dekadą października 1727 z przeznaczeniem na uroczystość koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego. Uroczystość miała miejsce 11 października 1727 roku w Opactwie Westmisterskim. Od tamtego czasu wykonywany jest podczas uroczystości koronacyjnych brytyjskich monarchów. Zapewne właśnie dostojny, królewski wydźwięk utworu zainspirowały Tony Brittena. Zresztą... posłuchajcie sami i przekonajcie się czy istnieją jakiekolwiek podobieństwa pomiędzy dziełem G.F. Händla, a hymnem Ligii Mistrzów UEFA...
G.F. Händel: Zadok the Priest (I Coronation Anthem HWV 258)
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!