RPO krytykuje samorządy za mieszanie biuletynów informacyjnych z prasą
Praktyka ta budzi wątpliwości Rzecznika także z punktu widzenia zgodności z normami konstytucyjnymi. Wprawdzie obowiązujący stan prawny nie zakazuje władzom lokalnym informowania o sprawach gminy przez wydawanie biuletynu informacyjnego, jednakże w ocenie Rzecznika działalność ta nie powinna przybierać formy zwykłego tytułu prasowego.
Zachodzi bowiem duże prawdopodobieństwo, że nie będą realizowane podstawowe standardy stanowiące o prawie obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.
Obawy Rzecznika z punktu widzenia Konstytucji dotyczą w szczególności tego, iż samorząd może wydawać swoje pismo w oderwaniu od zasad rynkowych, z pomocą środków publicznych oraz przy wsparciu zatrudnionych urzędników, którzy redagują jego treść w ramach obowiązków służbowych. Wydawana przez jednostki samorządu terytorialnego prasa jest często rozprowadzona bezpłatnie, a zatem jest pozbawiona ważnego standardowego dla prasy prywatnej źródła finansowania, które jest uzupełnianie ze środków publicznych.
O komentarz do tej kwestii poprosiliśmy dra Kamila Minknera, politologa z Uniwersytetu Opolskiego