Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-11-14, 12:58 Autor: Radio Opole

14.11.2014 Norbert Rasch i Roman Kolek o nieuniknionym zadłużeniu regionu, sukcesach i porażkach samorządu województwa i umiarkowanym zaufaniu do koalicjanta

- Pamiętamy, jak zaczęła się ta kadencja, na kilka dni zniknęliśmy z koalicji - stwierdził w Loży Radiowej Norbert Rasch, wojewódzki radny i lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej, który przyszedł do programu z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem, żeby podsumować kończącą się kadencję samorządu województwa. - Czy została zadra? Na tyle, że trudno dziś o zaufanie do partnerów - dodaje Rasch.

Norbert RaschNasi goście ocenili ostatnie cztery lata w sposób znacznie bardziej ostrożny niż ich koalicjanci z Platformy Obywatelskiej, którzy dzień wcześniej zasypali słuchaczy długą listą sukcesów.

- Dla mnie sukcesem jest to, że udało się przyjąć kilka bardzo istotnych strategicznych dokumentów, które nakreślili kierunek rozwoju regionu - stwierdził Kolek.

- Zostawiamy region mocno zadłużony, ale to była świadoma strategia - gdyby nie to zadłużenie, nie bylibyśmy w stanie wykorzystać unijnych dotacji - twierdzi Rasch. - Mądre inwestowanie w infrastrukturę zawsze się opłaca. Dodam, że samorząd ma plan zniwelowania tego zadłużenia.

Wśród porażek Rasch wymienił pałac w Mosznej, którego - przypomnijmy - nie udało się wyremontować za unijne pieniądze w ramach projektu kluczowego, bo urzędnicy nie zdołali dotrzymać terminów i była obawa, że dotacji nie uda się rozliczyć.

- Porażką było to, że nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do spółki prowadzącej zamek w Mosznej strategicznego inwestora - mówi Rasch. - Nie chodzi o to, by pałac sprzedać, ale o to, by uwolnić część udziałów.

Naszych gości spytaliśmy także o plany na następne cztery lata. Pomysłem Mniejszości Niemieckiej, którego nie udało się zrealizować w tej kadencji, jest powołanie Centrum Powrotów. Miałoby się zatroszczyć o ściąganie na Opolszczyznę byłych mieszkańców, którzy wyemigrowali a dziś mogliby zainwestować w małej ojczyźnie zarówno swój kapitał, jak i zdobyte na emigracji umiejętności.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-11-26, godz. 16:53, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Nysa: wybrano władze powiatu Czesław Biłobran (PSL - wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Ludowców) został starostą powiatu nyskiego, jego zastępcą jest Piotr Wożniak (SLD, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Sojuszu). Pierwsza w nowej kadencji sesja powiatowa trwała… » więcej 2014-11-26, godz. 16:28, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Brzeski PiS podpisał umowę koalicyjną z PSL Po kilku dniach spekulacji wiadomo już, kto będzie przez najbliższe cztery lata rządził w powiecie brzeskim. Prawo i Sprawiedliwość będzie współpracować z Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym samym PSL odrzucił chęć koalicji z Platformą… » więcej 2014-11-26, godz. 15:38, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Marcin Ociepa apeluje o fair play Marcin Ociepa na cztery dni przed decydującym wyborem na fotel prezydenta apeluje do Arkadiusza Wiśniewskiego o zrezygnowanie z przedwyborczej agresji. Ociepa tym samym odniósł się między innymi do strony internetowej „marcinidoswiadczenie.pl”… » więcej 2014-11-26, godz. 15:25, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Zarząd regionu nadal bez koalicji Kolejne rozmowy zakończyły się fiaskiem. Nadal nie ustalono jaka koalicja będzie rządziła w sejmiku województwa opolskiego. Po blisko godzinnych rozmowach przedstawiciele PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej nie doszli do porozumienia… » więcej 2014-11-26, godz. 14:49, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Opole: Pierwsza sesja bez targów i kłótni ? Pierwsza sesja rady miasta Opola, ma przebiec bez większych sporów. Wszystko za sprawą podpisanego dziś porozumienia między klubami radnych Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz KWW Arkadiusza Wiśniewskiego. Jutro (27.11)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »