Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-11-14, 12:58 Autor: Radio Opole

14.11.2014 Norbert Rasch i Roman Kolek o nieuniknionym zadłużeniu regionu, sukcesach i porażkach samorządu województwa i umiarkowanym zaufaniu do koalicjanta

- Pamiętamy, jak zaczęła się ta kadencja, na kilka dni zniknęliśmy z koalicji - stwierdził w Loży Radiowej Norbert Rasch, wojewódzki radny i lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej, który przyszedł do programu z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem, żeby podsumować kończącą się kadencję samorządu województwa. - Czy została zadra? Na tyle, że trudno dziś o zaufanie do partnerów - dodaje Rasch.

Norbert RaschNasi goście ocenili ostatnie cztery lata w sposób znacznie bardziej ostrożny niż ich koalicjanci z Platformy Obywatelskiej, którzy dzień wcześniej zasypali słuchaczy długą listą sukcesów.

- Dla mnie sukcesem jest to, że udało się przyjąć kilka bardzo istotnych strategicznych dokumentów, które nakreślili kierunek rozwoju regionu - stwierdził Kolek.

- Zostawiamy region mocno zadłużony, ale to była świadoma strategia - gdyby nie to zadłużenie, nie bylibyśmy w stanie wykorzystać unijnych dotacji - twierdzi Rasch. - Mądre inwestowanie w infrastrukturę zawsze się opłaca. Dodam, że samorząd ma plan zniwelowania tego zadłużenia.

Wśród porażek Rasch wymienił pałac w Mosznej, którego - przypomnijmy - nie udało się wyremontować za unijne pieniądze w ramach projektu kluczowego, bo urzędnicy nie zdołali dotrzymać terminów i była obawa, że dotacji nie uda się rozliczyć.

- Porażką było to, że nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do spółki prowadzącej zamek w Mosznej strategicznego inwestora - mówi Rasch. - Nie chodzi o to, by pałac sprzedać, ale o to, by uwolnić część udziałów.

Naszych gości spytaliśmy także o plany na następne cztery lata. Pomysłem Mniejszości Niemieckiej, którego nie udało się zrealizować w tej kadencji, jest powołanie Centrum Powrotów. Miałoby się zatroszczyć o ściąganie na Opolszczyznę byłych mieszkańców, którzy wyemigrowali a dziś mogliby zainwestować w małej ojczyźnie zarówno swój kapitał, jak i zdobyte na emigracji umiejętności.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-09-02, godz. 08:45, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Sławomir Kłosowski - Myślę, że osiem mandatów powinniśmy zdobyć - mówił Sławomir Kłosowski. » więcej 2014-08-29, godz. 16:25, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 29.08.2014 Kacper Pobłocki i Krzysztof Drynda o Porozumieniu Ruchów Miejskich Razem dla Opola przystąpiło dzisiaj do Porozumienia Ruchów Miejskich.- Chcemy wspólnie mówić jednym głosem, że miasto należy do mieszkańców i żeby to mieszkańcy mogli podejmować decyzje o najbliższym otoczeniu - wyjaśniał… » więcej 2014-08-29, godz. 15:19, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 29.08.2014 Sabina Nowosielska o tym co skłania ludzi sportu, że decydują się na polityczne transfery i start w wyborach? Platforma Obywatelska w wyborach samorządowych 2014 stawia także na znane nazwiska spoza partii. W kędzierzyńsko - kozielsko - strzeleckim okręgu do sejmiku województwa wystartują m.in. znani głównie w środowiskach sportowych działacze:… » więcej 2014-08-29, godz. 08:33, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Robert Węgrzyn - W każdej chwili może dojść do wypadku o katastrofalnych skutkach dla setek, a nawet tysięcy ludzi - mówi gość rozmowy. » więcej 2014-08-28, godz. 15:11, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 28.08.2014 Andrzej Butra: PSL zastanawia się nad poparciem Tadeusza Jarmuziewicza z PO w wyborach na prezydenta Opola - To koncepcja dosłownie sprzed kilku godzin, ale jest poważnie rozważana - mówił dziś w Loży Radiowej Andrzej Butra - jeden z liderów ludowców w naszym regionie. » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »