Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-11-14, 12:58 Autor: Radio Opole

14.11.2014 Norbert Rasch i Roman Kolek o nieuniknionym zadłużeniu regionu, sukcesach i porażkach samorządu województwa i umiarkowanym zaufaniu do koalicjanta

- Pamiętamy, jak zaczęła się ta kadencja, na kilka dni zniknęliśmy z koalicji - stwierdził w Loży Radiowej Norbert Rasch, wojewódzki radny i lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej, który przyszedł do programu z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem, żeby podsumować kończącą się kadencję samorządu województwa. - Czy została zadra? Na tyle, że trudno dziś o zaufanie do partnerów - dodaje Rasch.

Norbert RaschNasi goście ocenili ostatnie cztery lata w sposób znacznie bardziej ostrożny niż ich koalicjanci z Platformy Obywatelskiej, którzy dzień wcześniej zasypali słuchaczy długą listą sukcesów.

- Dla mnie sukcesem jest to, że udało się przyjąć kilka bardzo istotnych strategicznych dokumentów, które nakreślili kierunek rozwoju regionu - stwierdził Kolek.

- Zostawiamy region mocno zadłużony, ale to była świadoma strategia - gdyby nie to zadłużenie, nie bylibyśmy w stanie wykorzystać unijnych dotacji - twierdzi Rasch. - Mądre inwestowanie w infrastrukturę zawsze się opłaca. Dodam, że samorząd ma plan zniwelowania tego zadłużenia.

Wśród porażek Rasch wymienił pałac w Mosznej, którego - przypomnijmy - nie udało się wyremontować za unijne pieniądze w ramach projektu kluczowego, bo urzędnicy nie zdołali dotrzymać terminów i była obawa, że dotacji nie uda się rozliczyć.

- Porażką było to, że nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do spółki prowadzącej zamek w Mosznej strategicznego inwestora - mówi Rasch. - Nie chodzi o to, by pałac sprzedać, ale o to, by uwolnić część udziałów.

Naszych gości spytaliśmy także o plany na następne cztery lata. Pomysłem Mniejszości Niemieckiej, którego nie udało się zrealizować w tej kadencji, jest powołanie Centrum Powrotów. Miałoby się zatroszczyć o ściąganie na Opolszczyznę byłych mieszkańców, którzy wyemigrowali a dziś mogliby zainwestować w małej ojczyźnie zarówno swój kapitał, jak i zdobyte na emigracji umiejętności.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-09-15, godz. 08:54, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Dr Błażej Choroś Niezbyt merytoryczna, ale dość energetyczna - tak politolog ocenia kampanię wyborczą. » więcej 2014-09-14, godz. 11:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Niedzielna Loża Radiowa 14 września 2014 - posłuchaj! - Może trzeba jeszcze bardziej uprościć formalności? A może wprowadzić do samorządów kadencyjność? - zastanawiali się opolscy politycy, komentując w Niedzielnej Loży Radiowe zaskakująco małą liczbę komitetów, które chcą… » więcej 2014-09-12, godz. 16:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 10.09.2014 Daniel Palimąka o kresowiakach, kandydatach PO i przygotowaniach do wyborów Pierwszy Powiatowy Dzień Kresowiaka, nad jeziorem Nyskim został zorganizowany za namową środowisk kresowych. Do tej pory nie było takiej uroczystości w czasie której kresowiacy mogliby się spotkać, porozmawiać i wymienić doświ… » więcej 2014-09-11, godz. 14:30, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 11.09.2014 Ryszard Zembaczynski o prywatyzacji ECO - Gdybym przerwał proces prywatyzacji to by było bez sensu - powiedział prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. Wyjaśniał w Loży Radiowej zamieszanie medialne wokół prywatyzacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Było ono wynikiem wpisu… » więcej 2014-09-09, godz. 13:12, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 09.09.2014 Piotr Długosz o tym, że miliony Polaków "wybierają autonomię" a Ruch Autonomii Ślaska ma sympatyków nie tylko w województwie śląskim - Czy widzimy się w przyszłej koalicji rządzącej regionem? Nie za bardzo - powiedział w Loży Radiowej Piotr Długosz, lider opolskich struktur Ruchu Autonomii Śląska. - Nie dlatego, że będziemy mieli za słaby wynik, ale dlatego… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »