Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-10-22, 13:35 Autor: Radio Opole

22.10.2014 Piotr Długosz o ambicjach Ruchu Autonomii Śląska, zaletach autonomii po europejsku i przyszłości Opolszczyzny

- Nie porzuciliśmy idei zjednoczenia Górnego Śląska - powiedział w Loży Radiowej Piotr Długosz, jeden z opolskich liderów Ruchu Autonomii Śląska. - Temat nowej reformy administracyjnej kraju wróci w ciągu kilku lat i nasi politycy dobrze o tym wiedzą, choć o tym nie mówią.

Piotr Długosz, lider RAŚ na Śląsku OpolskimPomysł połączenia województw opolskiego i śląskiego, od lat lansowany przez RAŚ, to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których autonomiści do tej pory nie zdobywali w naszym regionie mocnego poparcia, choć w ostatnim spisie powszechnym narodowość śląską zadeklarowało ponad 100 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Teraz Długosz mówi, że opolski RAŚ nie będzie traktował tej idei pierwszoplanowo, ale nie znaczy to, że nie będzie chciał o niej dyskutować.

- Dziś możemy zacząć mówić o takim połączeniu na naszych warunkach, na przykład na zasadzie: marszałek w Katowicach, wojewoda w Opolu - mówi nasz gość. - Lepiej te warunki wynegocjować oddolnie niż czekać aż zrobi to za nas Warszawa i narzuci nam swoje rozwiązania.

Długosz podkreśla przy tym, że na listach RAŚ znaleźli się nie tylko Ślązacy, ale także przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej i polskiej większości. Po prostu ludzie, którym bliska jest idea pogłębienia decentralizacji, którą RAŚ nazywa - zdaniem wielu ryzykownie - autonomią.

- W całej Europie autonomia się sprawdza, mocno samodzielne regiony świetnie się rozwijają - tłumaczy Długosz. - Nie oznacza to separatyzmu. W Wielkiej Brytanii prowadzono rzeczową, otwartą debatę na temat ewentualnej secesji Szkocji i referendum pokazało, że większość Szkotów jej nie chce. W Hiszpanii rząd występuje ostro przeciwko ambicjom Katalończykom i tam sytuacja może pójść w innym kierunku.

Na jaki wynik liczy RAŚ? Nasz gość mówi o 3-4 mandatach w Sejmiku Województwa Opolskiego. Jak wylicza, do przekroczenia 5-procentowego progu trzeba zdobyć co najmniej 16 tysięcy głosów, co - w jego ocenie - nie powinno być trudne.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-10-27, godz. 08:40, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Arkadiusz Wiśniewski - Spotkania z mieszkańcami to wyzwanie, ale przede wszystkim źródło cennych wskazówek - mówi nasz gość. » więcej 2014-10-24, godz. 16:32, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 24.10.2014 Tomasz Garbowski o tym, kto odpowiada za (przed)wyborczą porażke SLD w Opolu i kto nie będzie decydował o jego politycznej przyszłości - To nie Piotr Woźniak będzie decydował o tym, kto będzie na liście kandydatów na SLD do parlamentu, tylko władze krajowe i Leszek Miller - stwierdził w Loży Radiowej Tomasz Garbowski, poseł SLD i były już kandydat lewicy na prezydenta… » więcej 2014-10-24, godz. 16:29, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 24.10.2014 Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz o poparciu dla Marcina Ociepy, milicjantach w ratuszu i chytrym Łukaszence - Wizyty naszych dzieci w Polsce są bardzo ważne, dlatego tak bardzo zależy nam na dalszej współpracy z polskimi samorządami - mówili w Loży Radiowej Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz, była i obecny prezes Związku Polaków… » więcej 2014-10-23, godz. 14:33, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 23.10.2014 Janusz Kowalski o powodach swojej osobistej krucjaty przeciw Tomaszowi Garbowskiemu, kwiatach dla SLD i o tym, że najtrafniej ocenił Jarmuziewicza Bogusław Wierdak - W 2002 roku walczyłem o odsunięcie SLD od władzy w Opolu - stwierdził w Loży Radiowej Janusz Kowalski, były opolski radny i założyciel stowarzyszenia Stop Korupcji. - Dlatego, gdy zobaczyłem w warszawskim metrze billboard, na którym… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »