Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-10-08, 18:55 Autor: Radio Opole

Niedzielna Loża Radiowa 12 października 2014 - posłuchaj!

- Nasz przykład jest dowodem na to, że nie tylko partie mogą mieć wojewódzkich radnych - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Norbert Rasch, lider Mniejszości Niemieckiej, komentując fakt, że swoje listy do sejmiku wystawia w tych wyborach aż 12 różnych ugrupowań. Przeważyła jednak opinia, że mają one małe szanse na zmianę układu sił.

Zdaniem Jarosław Pilca z Twojego Ruchu, partie są coraz bardziej zamknięte i nie chcą przyjąć nowych działaczy i nowych idei. I dlatego ci, którzy chcą zacząć działać w sferze publicznej, muszą tworzyć własne inicjatywy. Tadeusz Jarmuziewicz z PO, powątpiewając w wyborczy sukces tych nowych sił, zauważył, że każda oddolna aktywność jest dobra, bo ma pozytywny wpływ na frekwencję. Wśród nowych komitetów jest też Ruch Autonomii Śląska i część polityków goszczących w audycji zauważyła, że to dobrze, bo wybory zweryfikują mit o sile autonomistów. - Wreszcie się policzą - mówili politycy a Arkadiusz Szymański z PiS zauważył, że choć nie kibicuje kandydatom RAŚ, to cieszy go to, że odbiorą oni głosy Mniejszości Niemieckiej.

Politycy dyskutowali także o tym, czy region będzie w stanie wykorzystać unijne dotacje w nowym okresie programowania, czy też będzie musiał zwracać pieniądze do Brukseli. Problemem jest tu zarówno brak gotówki na wkład własny, jak i wymagania Komisji Europejskiej, która nie zgodziła się na przykład na to, by dotacje na badania zostały zagospodarowane poprzez projekty wymyślone przez opolskie uczelnie wyższe. Piotr Woźniak z SLD, pracownik akademicki, potwierdził, że to może być poważny problem. Z kolei Jarosław Pilc z TR zauważył, że przedsiębiorcy zainteresowani kooperacją z naukowcami wcale nie muszą szukać pomocy opolskich uczelni, mogą wybrać współpracę z naukowcami z Wrocławia czy Katowic. Tadeusz Jarmuziewicz z PO uspokajał, że z unijnymi dotacjami nie będzie tak źle.

- Dobrze jednak, że o tym rozmawiamy, bo to też jest element wewnętrznej mobilizacji - stwierdził polityk PO.

Gośćmi Marka Świercza byli: Piotr Woźniak (SLD), Tadeusz Jarmuziewicz (PO), Grzegorz Sawicki (PSL), Norbert Rasch (MN), Arkadiusz Szymański (PiS), Marcin Rol (SP ZZ) i Jarosław Pilc (TR).

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-09-15, godz. 08:54, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Dr Błażej Choroś Niezbyt merytoryczna, ale dość energetyczna - tak politolog ocenia kampanię wyborczą. » więcej 2014-09-14, godz. 11:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Niedzielna Loża Radiowa 14 września 2014 - posłuchaj! - Może trzeba jeszcze bardziej uprościć formalności? A może wprowadzić do samorządów kadencyjność? - zastanawiali się opolscy politycy, komentując w Niedzielnej Loży Radiowe zaskakująco małą liczbę komitetów, które chcą… » więcej 2014-09-12, godz. 16:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 10.09.2014 Daniel Palimąka o kresowiakach, kandydatach PO i przygotowaniach do wyborów Pierwszy Powiatowy Dzień Kresowiaka, nad jeziorem Nyskim został zorganizowany za namową środowisk kresowych. Do tej pory nie było takiej uroczystości w czasie której kresowiacy mogliby się spotkać, porozmawiać i wymienić doświ… » więcej 2014-09-11, godz. 14:30, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 11.09.2014 Ryszard Zembaczynski o prywatyzacji ECO - Gdybym przerwał proces prywatyzacji to by było bez sensu - powiedział prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. Wyjaśniał w Loży Radiowej zamieszanie medialne wokół prywatyzacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Było ono wynikiem wpisu… » więcej 2014-09-09, godz. 13:12, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 09.09.2014 Piotr Długosz o tym, że miliony Polaków "wybierają autonomię" a Ruch Autonomii Ślaska ma sympatyków nie tylko w województwie śląskim - Czy widzimy się w przyszłej koalicji rządzącej regionem? Nie za bardzo - powiedział w Loży Radiowej Piotr Długosz, lider opolskich struktur Ruchu Autonomii Śląska. - Nie dlatego, że będziemy mieli za słaby wynik, ale dlatego… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »