Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-09-29, 13:05 Autor: Radio Opole

29.09.2014 Ryszard Galla o stabilnej Mniejszości Niemieckiej, problemach z zagospodarowaniem Odry i finansowaniem samorządów

- Od samego początku istnienia samorządu województwa Mniejszość Niemiecka współrządzi regionem, poza jednym tygodniem, kiedy nas nie było w koalicji - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, były marszałek i wicemarszałek Opolszczyzny. - Można powiedzieć, że jesteśmy takim stabilnym elementem, stabilnym koalicjantem.

Ryszard Galla, MNPoseł Galla zjawił się jako gość Parlamentarnego Poniedziałku, ale rozmawialiśmy także o wyborach samorządowych, bo na środę Mniejszość Niemiecka zapowiedziała konwencję wyborczą, na której zaprezentuje wszystkich swoich kandydatów (jak podkreśla nasz gość, ma pełne listy, choć tradycyjnie nie wystawia kandydatów de sejmiku w okręgu brzesko-nyskim). Dziś ma w Sejmiku Województwa Opolskiego sześć szabel, optymistycznie liczy na dwie kolejne. I nie kryje, że choć ma zamiar pozostać w koalicji z PO, to na innych zasadach niż w tej kadencji (to samo - dodajmy - mówią politycy PSL). Przypomnijmy: po ostatnich wyborach Platforma nieoczekiwania zerwała koalicję i zaprosiła do współpracy SLD. Po tygodniu - podobno nie bez interwencji premiera - zaprosiła Niemców z powrotem, ale na gorszych warunkach.

Nasz gość to szef Sejmowego Zespołu Przyjaciół Odry, ale nie wziął udziału w rejsie od Szczecina do Koźla, który zorganizowało stowarzyszenie kapitanów żeglugi śródlądowej.

- Nie znaczy to, że nie zajmuję się Odrą - stwierdził Galla. - Także dziś rozmawiałem o odrzańskich inwestycjach z kierownictwem opolskiego oddziału RZGW oraz wójtami Dobrzenia Wielkiego i Popielowa.

Naszego gościa poprosiliśmy o skomentowanie dzisiejszego wyroku sądu, który stanął po stronie Mazowsza w sporze z resortem finansów i uchylił decyzję ministerstwa w sprawie spłaty przez województwo mazowieckiego całego "janosikowego". Zdaniem posła Galli, potrzebny jest system wspierania biedniejszych regionów a ich finansowe kłopoty (Opolszczyzna jest ich przykładem) to dowód na to, że trzeba zreformować wymyślony przed laty model finansowania samorządów.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-09-15, godz. 08:54, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Dr Błażej Choroś Niezbyt merytoryczna, ale dość energetyczna - tak politolog ocenia kampanię wyborczą. » więcej 2014-09-14, godz. 11:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Niedzielna Loża Radiowa 14 września 2014 - posłuchaj! - Może trzeba jeszcze bardziej uprościć formalności? A może wprowadzić do samorządów kadencyjność? - zastanawiali się opolscy politycy, komentując w Niedzielnej Loży Radiowe zaskakująco małą liczbę komitetów, które chcą… » więcej 2014-09-12, godz. 16:27, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 10.09.2014 Daniel Palimąka o kresowiakach, kandydatach PO i przygotowaniach do wyborów Pierwszy Powiatowy Dzień Kresowiaka, nad jeziorem Nyskim został zorganizowany za namową środowisk kresowych. Do tej pory nie było takiej uroczystości w czasie której kresowiacy mogliby się spotkać, porozmawiać i wymienić doświ… » więcej 2014-09-11, godz. 14:30, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 11.09.2014 Ryszard Zembaczynski o prywatyzacji ECO - Gdybym przerwał proces prywatyzacji to by było bez sensu - powiedział prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. Wyjaśniał w Loży Radiowej zamieszanie medialne wokół prywatyzacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Było ono wynikiem wpisu… » więcej 2014-09-09, godz. 13:12, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 09.09.2014 Piotr Długosz o tym, że miliony Polaków "wybierają autonomię" a Ruch Autonomii Ślaska ma sympatyków nie tylko w województwie śląskim - Czy widzimy się w przyszłej koalicji rządzącej regionem? Nie za bardzo - powiedział w Loży Radiowej Piotr Długosz, lider opolskich struktur Ruchu Autonomii Śląska. - Nie dlatego, że będziemy mieli za słaby wynik, ale dlatego… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »