Radio Opole » Wybory samorządowe 2014 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2014-08-12, 17:00 Autor: Radio Opole

Rafał Tkacz o tym, że jak ktos ma dużą rodzinę albo wielu dobrych kumpli, to dzięki noweli kodeksu wyborczego łatwiej mu będzie zostać radnym

- Skoro politycy uważają te regulacje za anachroniczne i nieżyciowe, to niech je zmienią. To nie Państwowa Komisja Wyborcza uchwala kodeks wyborczy - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując krytyczne uwagi polityków pod adresem stanowiska, w którym PKW zwróciła uwagę na fakt, że agitacja prowadzona przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów jest naruszeniem przepisów kodeksu wyborczego.

Nasz gość przyszedł jednak przede wszystkim po to, by opowiedzieć o tym, w jaki sposób najnowsza nowelizacja kodeksu wyborczego wpłynie na przebieg najbliższych wyborów samorządowych. Okazuje się, że ten wpływ może być całkiem spory.

- Premier ma ogłosić wybory do 21 sierpnia, tymczasem nowelizacja kodeksu wejdzie w życie 26 sierpnia - mówi nasz gość. - Według naszych informacji, prawnicy z kancelarii premiera wpadli na taki pomysł, by także ta decyzja o ogłoszeniu wyborów uprawomocniła się 26 sierpnia. A to oznacza, że skróci się czas na rejestrację komitetów. Miały być rejestrowano od 21 sierpnia do 8 września, ale w tych warunkach rejestracja ruszyłaby dopiero 26 albo 27 sierpnia.

Jak bardzo skomplikuje to pracę organom wyborczym, trudno przewidzieć. W ostatnich wyborach samorządowych zarejestrowało się 300 komitetów, ale teraz - po zmianie ordynacji i wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych - komitetów może być znacznie więcej.

Jeśli chodzi o samą nowelizację, to do opinii przebiła się głównie informacja o tym, że wszyscy będą mogli głosować korespondencyjne. Ale są i inne ważne zmiany. Nowelizacja pozwala wyborcy z danej gminy, oczywiście w określonym terminie, wybrać lokal, w którym chce głosować. W przypadku jednomandatowych okręgów oznacza to, że ktoś może też wybrać okręg, w którym chce oddać głos.

- Czy oznacza to, że ktoś może dokonać takiej zmiany, żeby poprzeć wybranego kandydata nie ze swojego okręgu? Przyznam, że też tak to odczytaliśmy, choć może intencja ustawodawcy była inna - mówi dyrektor Tkacz.

Zapraszamy:

Zobacz także

2014-11-20, godz. 09:25, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Rafał Tkacz Opolskie jako jedyne w Polsce ma wszystkie oficjalne wyniki wyborów. Rozmawiamy z szefem KBW w Opolu. » więcej 2014-11-19, godz. 13:39, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Rakoczy marszałkiem? - Według nieoficjalnych danych będziemy mieć w Sejmiku Województwa Opolskiego ośmiu radnych. W poprzedniej kadencji mieliśmy trzech - powiedział w Radiu Opole Andrzej Butra, szef kampanii Polskiego Stronnictwa Ludowego. » więcej 2014-11-19, godz. 09:44, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy Norbert Rasch - Myślę, że w Afryce lepiej sobie radzą - mówi lider MN o czekaniu na wyniki wyborów. » więcej 2014-11-18, godz. 10:34, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy II tura w Opolu: Obaj kandydaci mają szansę - Wcale nie jest przesądzone, że Arkadiusz Wiśniewski wygra drugą turę wyborów prezydenckich w Opolu - powiedziała w rozmowie „W cztery oczy' dr Ewa Skrabacz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, która przekonuje, że sprawa wyboru… » więcej 2014-11-17, godz. 15:50, Wybory samorządowe 2014 - rozmowy 17.11.2014 Marcin Ociepa o tym, że ma szansę na zwycięstwo, bo opolanom będzie jednak przeszkadzać brutalna kampania Wiśniewskiego robiona pod dyktando posła Jakiego - Najbliższe dwa tygodnie kampanii poświęcimy na przekonanie wyborców, że Arkadiusz Wiśniewski nie jest kandydatem zmiany - powiedział w Loży Radiowej Marcin Ociepa z Razem do Opole, który w wynikiem 21 procent (21 procent) przeszedł… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »